PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mobilyaların yüzlerini değiştirme, sünger ve kumaşla kaplama

Rukiye Vural
02.10.2014, 14:18
Ahşap dönüşümleri ile ilgili açıklamasız, sadece resimli diğer pek çok örnek için : http://www.geridonusumprojeleri.com/forum/192-ahsap-donusumleri

Siz de ahşap ile ilgili yaptığınız ya da nette görüp beğendiğiniz çalışmaları paylaşmak isterseniz, açıklamasız örnekleri üstteki linkteki ilgili bölüme, yazılı, resimli ya da video ile yapım aşamaları açıklanmış olanları http://www.geridonusumprojeleri.com/forum/193-ahsap-calismalari bölümüne yükleyebilirsiniz.
Paylaşım yaparken önce lütfen ilgili bölümdeki başlıkları çok iyi inceleyin, paylaşımınızla ilgili bir başlık varsa o başlıktaki konuya girip o konunun içine ekleme yapın, yoksa yeni bir başlık açın.

Forumumuzda aramak istediğiniz konuları sağ üstteki kutucuğa yazıp kutucuğun sağındaki içinde büyüteç resmi olan yeşil kutucuğa basarak bulabilirsiniz. Gelen sonuçlarda sağ tarafta o konunun hangi forumun altında olduğu yer alır. Oraya bakarak hangi konu ile ilgileniyorsanız, o sonuca tıklarsınız.Kutucuğa yazdığınız konuda sonuç bulunamadıysa ya da bulunan sonuçlar sizin aradığınız konular değilse sözcükleri değiştirerek tekrar arama yapın. Örneğin "elbise dolabı" yazıp arama yaptıysanız ve çıkan sonuçlar sizin aradığınız konuyu içermiyorsa sadece "dolap" yazarak arama yapmayı deneyin.
Dekupaj resimleri ve fonları için:
http://www.geridonusumprojeleri.com/forum/228-Dekupaj-resimleri-ve-Fonlari

ben yapamam ama yapmak isteyen olursa diye koltuk kaplama. tüm mobilya kaplama deneyimlerimizi burada paylaşım

http://www.youtube.com/watch?v=a9a8ov_X5hk

Hobisever
12.12.2014, 13:00
405540564057 Esra Demir isimli üyemiz eskiyen koltuğunu kumaş,sünger,elyaf ve inci kullanarak 5 saatte yenilemiş.Dikerek ve silikon yardımıyla kumaşı sabitlemiş.

Rukiye Vural
12.12.2014, 13:49
Bayıldım ben bu koltuğa çok güzel olmuş.

Rukiye Vural
22.02.2015, 13:49
minderli olanda minder kaplama

https://www.youtube.com/watch?v=DWmcaxbREuM

Rukiye Vural
22.02.2015, 13:50
mindersiz olanları kaplamak

https://www.youtube.com/watch?v=TnntmLfvYAk

Rukiye Vural
22.02.2015, 13:52
bir tane daha ekleyelim

https://www.youtube.com/watch?v=bsJLw0Wf4Nk

Sevinc
12.07.2015, 19:44
Sehpa / puf dönüşümü ; yapanın anlatımıyla

23525

23526 23527
7,5 cm kalınlığındaki süngeri elektrikli bıçakla kestim, siz falçatayla da kesebilirsiniz.

Perde kumaşını (siz kalınca başka bir kumaş da kullanabilirsiniz) süngerin üstüne koyup sehpayı örtecek kadar kabaca ölçüp kestim.
Bu üçlüyü (sehpa+sünger+perde kumaşı) ters çevirip sehpanın kenar ortalarından kumaşı sehpaya yapıştırarak tutturdum.

23528 23529
Ve kumaşı sehpaya çepeçevre zımbaladım. (zımba yerlerinin üstten çakacağınız raptiyeleri çakmak isteyeceğiniz noktalar olmamasına dikkat edin)

Elyafı kumaşın üzerine serip aynı şekilde zımbaladım. Milton çok yardımcı oldu :)

23530 23531
Kaplama kumaşımı çok dikkatli bir şekilde ölçüp kenarlarını kıvırdım ve ütüledim. Kaplama kumaşını sabitlemek için dekoratif raptiyeler kullandım.

23532 23533
Bir cetvel yardımıyla raptiye aralarını eşit tuttum. Yine ortadan başladım, köşeleri en sona bıraktım.

23534 23535 23536
Süngeri 7,5 cm kalınlığında seçmemizin nedeni sehpanın bacaklarından kesmeyi planladığımız kısmın yüksekliğinin de 7,5cm olmasıydı.Böylece pufun yüksekliği, sehpanın ilk halinin yüksekliği ile aynı oldu. Ve işte bitti.

Sevinc
12.07.2015, 23:31
Yine bir sehpadan puf yapma çalışması, bu sefer düğmeli. Size koltuk, sandalye, yatak başı döşeme konusunda da örnek olabilir.
Alıntı yapılan sitedeki anlatımla;

23537

Malzemeler: Sehpa, 10 cm kalınlığında sünger, Zımba makinası, Kumaş, Yapıştırıcı
Makas, matkap, elektrikli bıçak, keçeli kalem, tornavida
Düğme, çok uzun iğne, balmumu kaplı iplik (ipliğe balmumu sürerek siz de yapabilirsiniz)

23538 23539
Sehpanın üstünü çıkardım ve süngerin üstüne ters bir şekilde koyup süngeri bir elektrikli bıçakla sehpadan biraz büyükçe (kenarlardan 8mm taşacak kadar) kestim.

Süngerin üzerine enlemesine 3 çizgi çizdim. (süngerin kısa kenarının uzunluğunu 4'e bölün, kenardan başlayarak o ölçüde işaretleyin)
Sonra nerelere düğme koyacağınıza karar verin. ben toplam 11 düğme koymaya karar verdim (kenarlardaki 2 çizginin üzerine 4'er tane, ortadaki çizginin üzerine 3 tane)

23540 23541
Düğmeler için işaretlediğim noktaları tornavida ile bastırdım. Süngeri ters çevirip, tornavidayı bastırmamla oluşmuş olan noktalardan bu sefer de ters yönden tornavida soktum. Böylece süngerin o bölümleri delindi, içinden küçük sünger parçaları çıktı.

Süngeri sehpanın üzerine koyarak oluşan deliklerden bir keçeli kalem sokmak suretiyle deliklerin yerini sehpada da işaretledim.

23542 23543
İşaretli yerleri matkapla deldim, sehpayı ters çevirerek deliklerin içine matkapı tekrar sokup çalıştırdım ki öbür taraftan delmem nedeniyle oluşan pütürler temizlensin.

Sonra süngeri sehpaya yapıştırdım. Üzerine elyafı yaydım. Süngeri ve sehpanın kenarını örttükten sonra her bir kenarından 1,5cm daha uzun olacak şekilde elyafı kestim.

23544 23545
Elyafın üzerine kumaşı örterek ölçtüm ve kestim. (alt kısımda zımbalama yapmaya müsade edecek kadar uzunlukta)

Sıra geldi düğmelere. üste koyacağımız, kumaş kaplamaya uygun 11 düğmenin yanı sıra, bu düğmeleri alt kısımda sabitlemek için kullanacağımız 11 tane daha (delikleri, içinden uzun iğnenin geçebileceği kadar büyük olan) düğme gerekiyor.

Üstte kullanacağım 11 düğmeyi kumaş kaplayıp parçalarını birleştirdim. (siz normal düğmeleri ya da kalın bir şeyleri kumaşla kaplayarak da elde edebilirsiniz bu kumaş yüzlü düğmeleri)
Çok uzun bir ipe balmumlu ipliği geçirdim. balmumlu ipliğin neden gerektiğini başta anlamamıştım ama uygulama sırasında anladım. İpliği alttan çektiğimizde üstteki düğmenin sıkışması ve öylece kalması kolay oluyor bu iplikle.

235552355623547
İğneyi kumaş düğmeye geçirdim ve düğmeleri ortadakilerdenn başlayarak diktim.(düğme yerini bulmak için alttaki delikten ikinci bir uzun iğne geçirebilirsiniz, bu iğnenin üstte çıktığı nokta düğmeyi dikeceğiniz yerdir.)
İğneyi alta geçirdikten sonra sabitleme düğmesinin iki deliğinden geçirin, üstteki düğmeyi iterek ipi sıkıca çekin.
İğneyi bu sefer alttan üste çıkarın. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin.

Alt kısımda tahtaya zımba makinası yardımıyla zigzag şeklinde zımba çakıp ipliği bu zımba tellerinin içinden geçirin.İpliği düğümleyin. Diğer düğmeleri de aynı şekilde dikin.
Düğmelerin dikimi bittiğinde üst sağdaki gibi bir görüntü ortaya çıkacak.

23548
Sehpayı ters çevirin, kumaşı gerdirin, kenar ortalardan başlayarak -elinizden geldiğince- pürüzsüz bir şekilde zımbalayın.
Köşeleri hediye paketi köşesi gibi kıvırın. Sehpanın bacaklarını çıkardıysanız, takılacak yerlerindeki delikleri kapatmamaya özen gösterin.

23549 23550
İşte pufunuz hazır! Modüler bir sehpaysa ve üstünü ayırdıysanız, talimatlara göre -yine bir sehpaymış gibi- tekrar birleştirin.

23551 23552
Sehpanın orjinalinde iki kat raf ve iki adet bez kutu vardı. Kutuları biraz süsledim. Kağıt bantla (yeşil olan) kapatıp beyaz kumaş boyasıyla şerit şeklinde boyadım. Ön kısımlarına da elimde bulunan mini kara tahtaları iliştirdim. (siz bunu kendiniz kalın kartonu -hobi marketlerde bulabileceğiniz- kara tahta boyasıyla boyayarak hazırlayabilirsiniz.)

23553
Ve pufum son halini almış oldu.

Sevinc
13.07.2015, 02:35
Bir başka sehpa-puf dönüşümü.......................................... ..............önce ayakları kesip kahverengi boyamış ve zımparayla eskitme yapmış.

23557 23558

bir sıra daha tahta çakmış ki pufun kumaş kaplı kısmı enli olsun...........................düğme yerlerini işaretlemiş.
23559 23560

sehpanın yanlarını ve üstünü süngerle kaplayıp yapıştırmış........üstünden de elyaf kaplayıp elyafı sehpaya alttan zımbalamış.
23561 23562

23563 23564

23565

Sevinc
13.07.2015, 10:26
Üyelerimizden Gülşah Ergül'ün pufu

Üstü mermerdi.zımparalayip boyadim.sonra eşim üzerine gore bi parca kesti onun ölçüsünde sünger kestirdim.sonra kapladım.
23600

Sevinc
13.07.2015, 10:40
Üyelerimizden Güler T. Akkurt'un çalışması

önce süngeri sehpaya yapıştırın sungerin üzerinede ince elyaf sünger yayın .sonra istediğiniz kumaşı zımbalayın. kumaşın gergin olmasına dikkat edin
23601

Sevinc
13.07.2015, 15:23
Emel Karatayoğlu'nun çalışması

50senelik sandik kapladik harika oldu
2metre kaplamak icin tay tüyü kumas, 1bucuk metre astar, 6lik singer dugme ve zimba makinesi
dügmeleri kumasla sungere dikin daha sonra kaplayın
Birde ayak aldik 40tl mal oldu yenileri 350 tl kizimin odasina oturmak icin koyduk

2366723668

Sevinc
13.07.2015, 15:30
Fatma Önal Balçik çalışması
stencil ve mumla eskitme yapılmış.bu tekniklerle ilgili ayrıntılı açıklamaları şurda bulabilirsiniz: http://www.geridonusumprojeleri.com/forum/193-ahsap-calismalari

2366923670

Sevinc
17.08.2015, 03:57
bir sandalye dönüşümü
54381
kumaş boyama da anlatılmış videoda

https://www.youtube.com/watch?v=vB7pA7tAAGU

Sevinc
17.08.2015, 03:59
bir başka -yüzünü değiştirip boyayarak yapılan- sandalye dönüşümü
54380
çok detaylı ve güzel bir anlatım.
boyama kısmını anlatmamış sadece. Boyamayla ilgili bilgi ve videolara şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.geridonusumprojeleri.com/konular/5684-Mobilya-Boyama

https://www.youtube.com/watch?v=XjqnqECJ3Rk

Sevinc
17.08.2015, 04:08
https://www.youtube.com/watch?v=vR_rjW7Ro3c

Rukiye Vural
15.09.2015, 15:13
sandalyeden kleopatra dinlenme koltuğu
27247

Sevinc
22.09.2015, 14:50
Koltuk, çekyat kaplama

https://www.youtube.com/watch?v=aGtfZgNNSOI

ebrulii
24.11.2015, 14:37
Evinizde sandalye oturma kısmına kendiniz kumaş döşeme yüzünü değiştirme yapmak isterseniz resimleri buyrun. İlk önce eski kumasınızı sökün biz bunun için yıldız tornavidayı taşta ağzını kalem gibi açıyoruz zımbaları onla. her zımbanın dibine bu aleti dayayıp kerpetenle kanırtarak yapıyoruz. zımba ahşaptan kurtuldumu kerpetenle sökün kalmasın sonra. doseyeceginiz kumaşı sandalye üzerine dört taraftan ortalıyarak alta cakabileceginiz bicimde oturtun sonra kumaşı esnekliğine gore bolluğunu alacak şekilde sandalyenin dört tarafında birer zımba Çakın alt kısma kumasınız gönyeye gelmiştir resimlere bakarak makaslarınızı nasıl atacagınız nasıl kaplayacagınız görünüyor. saygılar kolay gelsin

28204
28205
28206
28207
28208
28209
28210
28211
28212
28213

derya1970
10.12.2015, 00:36
dansite biz döşemecilerde çok önemli bir konudur özellikle
imalat olarak döşeme cinsi ne olursa olsun mutlaka elden geldiği ölçüde dansiteyi yüksek tutarark bunun içinde fiyatları baz alınrak üretim gerçekleşirse imalat ömrünü vede dayanıklılığını korur malzemeler piyadasa bir kaç bilinen sünger firması vardır benim bildiğim en ünlü sünger firması üresandır ayrıca safaş sünger serra sünger ve işbir sünger mevcuttur biz imalatta küçük ölçekli işlere 28 büyük işlere 32 dansite kullanmaktayız siz sünger alırken sünger plakasının kenarında bulunur firma ismi vede dansitesi yazar buna dikkat edin sünger alırken sünger fiyatıda mtreküp üzerinden hesaplanır her dansite süngerin firma üretimi vede satışına göre liste fiyatı vardır diyelimki 28 dansite gri süngerin metreküpü 350 tl olsun siz bir plaka 12 cm gri sünger almak istediğinizde (bir plaka 120 çarpı 240 yada 140 çarpı 240 tır) biz 120 çarpı 240 esas alalım 12 çarpı 120 çarpı240çarpı350 eşittir blok süngrimizin fiyatıdır kalınlığı kaç olursa olsun dansite metreküp fiyatı öğrenilerek sizde alacagınız süngerin fiyatını hesaplıyabilirsiniz

KALİTE KONTROL
Sünger üretiminde kalite kontrol çok önemlidir zira bir müşteriye gönderdiğiniz süngerin daima aynı standartlarda gitmesi gerekir. Eğer siz bir gün yumuşak bir gün sert sünger yollarsanız bu mobilya ya da yatak üreticisini zor durumda bırakır, aynı takım içerisindeki kanepelerden birine oturunca yumuşak diğerine oturunca bir sertlik hissedilebilir. Bu da üretici açısından sıkıntılı bir durumdur.

Müşteriler süngerde ilk önce dansite (yoğunluğu) test ederler. Bu yüzden sünger üreticileri de mutlaka dansiteyi kontrol etmesi gerekir. Dansite bir metreküp süngerin kütlesidir. 1x1x1 metre ebadındaki bir süngerin kütlesi eğer 14 kg geliyorsa bu sünger 14 dansite süngerdir. Dansite ölçülürken sünger bloklarının ortasından numune alınır hassas bir terazide tartılır ve ebatları da hassas bir şekilde ölçülerek dansite tayini yapılır. Sünger bloklarının alt kısımlarında yoğunluk fazla üst kısımlarında düşük olur o yüzden dansite +1 ya da -1 şeklinde olabilir. Yani 14 dansite bir sünger 13 de gelebilir 15 de gelebilir .

SERTLİK ÖLÇME:

Sünger sertliğini ölçen bir çok test cihazı mevcuttur . En popüler olanı Zwick/Roell makinesidir. Bu makine hemen hemen tüm testleri yapabilmektedir. Genelde yüksek dansite süngerlerin sert sünger gibi algılanması doğru değildir. Dansite ile sertlik çok farklı şeylerdir. 28 dansite süngeri çok sert yapabileceğiniz gibi oldukça yumuşak ta yapabilirsiniz. Sertlik Bir sünger örneğini orjinal yüksekliğinin %40′ı kadar sıkıştırmak için harcanan kuvvet ile ölçülür.

Kalıcı Defermasyon Testi:

Bu testin amacı belirli bir basınç altında kalan süngerin kalınlığının azalıp azalmayacağını belirmektir. Genelde 50*50*25 mm ölçülerinde alınan sünger numunesi ölçünün %75 i oranında sıkıştırılarak 22 saat 70 derecelik bir etüv (fırında) bekletilir ve sonra tekrardan ölçülür. Aradaki fark deformasyondur. Kısaca ifade etmek gerekirse , test edilecek numunenin orjinal ölçüsünün(kalınlık) % de olarak kaybıdır.

Yırtılma Direnci:

150*25*25 mm ebatlarındaki sünger yukarıda görüldüğü gibi makinenin çenelerine bağlanarak yırtılma anındaki kuvvetin ölçülmesi esasına dayanır.

Çekme Direnci:

Çekme mukavemeti dayanıklılık ve elastikiyet açısından önemli bir testtir. Kolay kolay kopmayan ve kopma esnasında boyu çok uzayan sünger kaliteli bir süngerdir diyebiliriz. Kalsit gibi katkı maddeleri oluşan bağları zayıflattığı için bu tür katkıları içeren süngerler kolay kopar ve fazla uzamaz. Çekme mukavemeti ölçülürken yine yukarıdaki makinedeki çenelere numune bağlanarak kopana kadar kuvvet uygulanır . Kopma anındaki uzama yüzdesine bakılır.

bilgiler http://www.sungerdokum.com/kalIte.html den alınmıştır

derya1970
10.12.2015, 22:56
merhaba arkadaşlar çekyat kanepe bilindiği üzere hemen hemen hepimizin evlerimizin vazgeçilmez bir oturma malzemesidir peki çekyatımızın yüzünü nasıl değiştirebiliriz piyasada bir çok çekyat üreticisi her üreticinin kendi imalatı vede modeli oldugu için kesin olarak şu şekilde değişir diye bir uygulaması malesef yok
çekyatlarınız süngerli yada yaylı olarak imal edilmiş olabilir üzrindeki kumaşı bizim kapitone makinası dediğimiz büyük makinelerde kumaşın hemen altına ince bir sünger lyaf ve keçe ile birlikte kumaş üzerine muhtelif desen ve şekiller ile birlikte dikili olarak uygulanmış olabilir bu detaylar çok önemli esas olarak yuz dğişimi işlemi baz alındığında ya üzerindeki kumaşı sökerek yeni bir kumas kaplayabilirsiniz yada kumasınızı sökmeden eski kumas üzerine döşeme malzemecilerinde bulabileceğiniz bizim adına 60 gramlık elyaf dediğimiz malzemeden eni 2 metre olanından 2 metre alarak eski kumaşınız ve yeni kumaşınız arasına bu elyafı sererek zemine yeni kumaşınızı kaplayabilirsiniz eski kumasınızı sökmeniz durumunda çekyatınızın yaylımı süngerlimi olduğu süngerli ise süngeri sağlamsa sadece sünger üzerine bahsettiğimiz elyaf serilerek yeni kumaş uygulanması daha sağlıklı olur eğer çekyatınız yaylı ise komple kumaşını sökmeyin bir miktar oturma yerinin ön kısmından sökün kumaş altındaki malzemesine bakın gerek görürseniz ben bu kuması sökerek uygulama yapabilirim drseniz o zaman sökebilirsiniz diğer yazımda nasıl bir yüz kaplama metodu izleyeceğiz ona değineceyim

derya1970
10.12.2015, 23:12
mrhaba arkadaşlar çekyat yüzleri iki şekilde yapılır ya eski kumaşı sökerek yada eski kumaş üzerine eski kumaşı sökmeden yeni kumaşı üzerine kaplayarak her iki durumdada döşeme malzemecilerinden bulabileceğiniz bizim 60 gramlık elyaf dediğimiz elyaftan çekyatınızın ölçülerine göre 1.5 yada 2 metre alarak yeni kumaş ile eski kumas arasına yada kumasınızı sökrseniz yeni kumas ile zemin arasına sererek kaplama yaparsanız yeni kumaşınız zemininizde daha sağlıklı vede uzun ömürlü olur yanlız şöle bir detay var piyasada çekyat imalatçıları bunların imalat şekilleri vede modelleri göz önünde bulunduruldugu zaman eğer siz sadece yüz değişimi yapacaksanız ayrı ama herhangi bir tamirat gibi bir müdahale yapacaksanız çekyatınız yaylımı süngerlimi yaylı ise kumaş altına ne gibi malzemeler kullanılmıs buna
da dikkat etmek durumundasınız bazı çekyat modelleri yaylı yada süngerli imalat olsada üzerlerindeki kumaşları bizim kapitone makinası dediğimiz makinelerde dikerek çekyatı kaplama yolu izlemiş olabilirler buda size o kuması sökme durumunda zemin ile yeni kumas arasına 2 cm gibi bir sünger yapıştırmak sureti ile üzerine tekrar lyaf ve yeni kumaş kaplama metodunu zorunlu kılacaktır yok ben sökmiyeyim kuması derseniz dediğim elyafı görün inceleyin yeni kumasınız ile eski
kumaş arasına sererek yeni kuması uygulayabilirsiniz biz atelyede mutalaka eski kuması sökeriz ama siz evde yapacağınız için bu metodda size yardımcı olacaktır en azından yeni kuması zahmet etmeden kaplayabilirsiniz diğer yazımda da nasıl bir metod izleyeceğinizi anlatacağım

derya1970
10.12.2015, 23:59
merhaba bu yazımızda evlerimizde bulunan çekyatlarımızın yüzlerini nasıl değiştiririz onu işleyeceğiz yanlız yüz değişiminden önce çekyatların imal edilme metodlarına göre ımalat değişiklikleri göstrdikleri için eğer iç kısımlarına eski kumaşı söktükten sonra bir müdahale gerektiriyorsa o işlem biraz farklıdır cünkü eski
kumaşı sökersiniz sökmezsiniz sizin becerinize ve isteğinize kalmış biz atelyede çalıştıgımız için mutlak suretle söküyoruz ve gereken müdahalaleri yaparak yeni yüzünü uygulyoruz tamire gelen çekyat blok süngerden imal edilmiş olabilir yada yaylı ve üzerindeki kumas kapitone makinasında altına ince sünger elyaf ve vatka ile birlikte ön yüzeyi muhtelif desenler ile dikilerek kaplaması yapılmış olabilir bu sebeple kesin olarak çekyatı görmeden bu şekilde bir metod ile yüzünü kaplayabilirsiniz demek yanlış olur detaylar çok önemli bu yazımı sizlere bu detayları göz önünde bulundurmanızı sağlamak için yazdım çekyatınıza sadece yüz değişimi üzerindeki kumaşın yenilenmesi demektir eğer kumasınızı sökmeyeceksiniz çünkü evinizde yapacaksınız usta benim çekyatım sağlam sadece yüzünü değiştirmek istiyorum derseniz eski kumasınızı söksenizde sökmesenizde bizim döşeme malzmecilerinden temin ettiğimiz adına 60 gramlık elyaf dediğimiz malzmeyii alarak yeni kumas ile zemin arasına sererek eğer kuması sökecekseniz arka ve oturma yerindeki o boşluga denk gelen yerinden keserek yeni kumaşı üzerie sökmeyeceksenizde yine keserek o dikiş yeri az bişey boş kalacak şekilde bırakarak yeni kuması uygulamanızı tavsiye ederim eski kumas üzerine yeni kuması direkt olarak kaplamaya kalkmak bizce sakıncalıdır bilginiz olsun

derya1970
11.12.2015, 00:32
döşemelik kumaşlar enleri140 cm dir vede enine değilde boyuna doğru bizim su dediğimiz dokuma şekli ile ilgili parlak yada mat bir tonda olurlar elinizle kumas üzerinde ileri vede geri olarak hareket ettiğinizde kumasın suyu ters olunca tüylerinin kabardığını vede mat ve koyu bir tona geçtiğini görürsünüz diğer yönde ise kumasınızın daha parlak ve canlı oldugunu sizde çekyatınızı kaplamadan önce kumasınızı biz atelyede önden bakınca sağa deriz tüyleri sağa akarken havalanmayacak şekilde denk gelmsine dikkat edin yanı kumasınızı çekyatınızın üstüne yatırdıgınızda elinizi sola doğru yürttüğünüzde tüylerin havalanması saga doğru yürüttüğünüzde akması havalanmaması lazım bu kumasınızın suyu sağa demektir çekyatınızın oturma vaziyetinde yaslanma yeri ile oturma yerinin kesiştiği yerden başlayarak hem yaslanma yerini hemde oturma yerini çakma payı bırakarak ölçün ve not alın kumasınızın eni 140 tı eğer bir en kurtarıyorsa mesele yok size sadece kasaya olacak şekilde bir 250 kumas yeter boy ölçünüze göre eğer 140 kurtarmıyorsa o zaman boy ölçünüzden iki adet lazım biri oturma yeri için biri yaslanma yeri için atıyorum diyelimki yaslanma yeri ölçünüz çakma payı dahil 75 gelsin o zaman bir adt 75 cm e 250 keseceksiniz oturma yeride 85 gelsin bir adette 85 cm e 250 kseceksiniz sizin ölçünüz kaçsa artık bu iki kumasıda makinanızda suları karşıdan bakınca sağa gelecek şekilde dikeceksiniz eğer çekyatınızın kumasını sökerseniz söktüğünüz zaman görürsünüz eski kkuömasınızdan 2 adet 2 metreye 30 cm uckurluk parça çıkarın bunllarıda aynı yere dört kumas üstüste gelecek şekilde iki kat dikin yok eski kuması sökmücem drseniz sadece iki kuması dikin iki kat olarak uçkurluk gerekmez eğer çekyatınızın eski kuömasını sökmediyseniz yeni kumasınızın o makine dikiş yerini çekyatınızı yatak yapın ortadaki dikiş yerine elde dikeceksiniz boy olarak komple ve sora kapatın çekyatınızı ve yeni kumasınızı her taraftan gerdirerek bir teğer zımbası çakın sora o vaziyette çekyatınızı bir kaç kez açın kapatın bolarma yada kasma varsa müdahale edersiniz ama gevşeterek ama biraz salarak yoksa dört tarafını da çakın ve köşşeleri elde dikin eğer kuması söktüyseniz o diktiğiniz uckurluk kumöası çekyatınız normal hhaldeyken oturma yerinin yaslanma yeri ile kesiştiği yerden sokun komple ama dikiş tam merkezde kalmalı önden bakınca yine yeni kuöması dört bir yanından gerdirerek teger zımba çakın bir kaç kez çekyatı açın kapatın eğer bir sorun yoksA HER TARAFINI çakarak köşşelrini dikin artan kumaslar hem çekyatın ön hemde arka duvar kısmına yapılacak atmayın kollar içinde ayrıca kumas çalışacaksınız oturma yrinin alt kısmınada bir astar çakarsınız ama yeni kuöas ile zemin arasına elyaf koymayı ihmal tmeyin kolay gelsin takıldıgınız bir şey olrsa sorabilirsiniz saygılar

derya1970
13.12.2015, 21:08
arkadaşlar kullanmış olduğunuz çekyatların makasları çekyatınızın bel kemiği mekanizmasıdır ve iki şekilde montajı mevcuttur ya civatalı somunludur yada gaz altı
kaynagı ile punta kaynagı dediğimiz bir kaynaklama metodu ile montelenmiştir makasınızın ne şekilde montajlandığını görebilmek için çekyatınızın kollarını sökün yan tarafta alt kasada eğer makaslarınızın kasya oturdugu yerde o parça üzerinde üç adet civata başı görürseniz kasanın hemen iç kısmında somunları vardır 10-11
bir anahtar ile genelde 11 anahtardır makasın resimlerini çekin sökerken biri sağ biri sol kısım içindir yeni makaslarıda aynı şekilde yerine aynı civatalar ve somunlar ile monte edeceksiniz eğer kaynak puntaları varsa o zaman bizim küçük canavar da denilen el brezi ile ağzına küçük bir tane demir kesme aparatı vardır
nalbura küçük canavar için kesici deyin ama çok incesi olmasın o malzeme ile kaynakları keserek yeni makasları bu sefer kasa yerine matkapla delikler acarak civatalı olarak da monte edebilirsiniz kaynagı keserken çekyatınız alev almaması için bir mukavvayı ıslatın ve kıvılcımların gittiği yöne dogru çekyatınıza yaslayın
kıvılcımlar zarar vermesin kolay gelsin çkyat makasınızı söktükten sonra bir döşeme malzemecisine bir tanesini götürün hem küçük hemde büyük boyları var yanlış
makas almamıs olursunuz burada izmirde karabağllarda iyisi çift olarak yanlış bilmiyorsam 20 tl falan sizin ilde bilemem kolay gelsin

Sara Onur
16.06.2016, 20:24
oldukça basit: altta silikon, üstte sünger, üste kumaş; zımbala... yanları birbirinin üzerine katlarken çentik atmayı unutma...haydi kolay gelsin...
336223362333624336253362633626336273362833629

Rukiye Vural
22.05.2018, 15:02
koltuk minderi nasıl dikilir

https://www.youtube.com/watch?v=-b7dn_gCcCQ&feature=share

Rukiye Vural
22.05.2018, 15:04
çekyat kaplama

https://www.youtube.com/watch?v=U_piVjytkkQ