PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lokum sunumları (Süslü Lokum Yapımı)

Merve Vural
10.09.2014, 23:00
Merhabalar,bebek ziyaretine gelenlere,nişan için veya 40 yıl hatırı olan kahvemizin yanına misafirlerimize ikram edebileceğimiz veya hediyelik götürebileceğimiz süslü lokumlarla tanıştırmak istiyorum size.Belki satış yapanları görmüşsünüzdür internetde,25 tanesi yaklaşık 35-40 liraya satışa sunuluyor.İlk kez yapacağınız zaman silikon kalıp için masraf ediyorsunuz ama sonrası için çok uygun fiyatlara mal oluyor.Silikon kalıp 10 tl civarında satılıyor ve bir kere alıyorsunuz sonra tüm süslemeleriniz için kullanıyorsunuz.Lokum ise ben 2 kiloluk sade lokumu 10,50 tlye alıyorum ve içinden yaklaşık 125 tane çıkıyor.Şeker hamuruna gelince kendinizde yapabilirsiniz ama ben denedim daha zahmetli ve masraflı oluyor,250 gr şeker hamuru 4tl civarında ve nerdeyse 5 kilo lokuma yeterde artar bile..Gerisi sizin el emeğiniz :)

Malzemeler; lokum,şeker hamuru,mini cupcake kağıdı,buğday nişastası,kalıp,fırça

2119

Lokumları elek yardımıyla eleyip fazla pudra şekerinin dökülmesini sağlıyoruz ayrıca çay süzgecini lokumun bi tarafına sürtüp oradaki pudra şekerinin olabildiğince dökülmesini sağlıyoruz.

2120

Eğer varsa bu minik kağıt kapların içine lokumları yerleştiriyoruz yoksa kullanmayabilirsiniz tabiki :)

2121

Kutuya sıkıstırarak diziyoruz.

2122

2123

Şeker hamurundan küçük bir parça alıp kalıbın üstüne bastırıyoruz.

2132

İşin püf noktası hamurun üstündeki fazla hamuru keserken hamur yapışacak ve size zorluk çıkaracaktır,ama siz her kesim yapacağınızda bıçağın iki yüzünede buğday nişastası sürüp keserseniz sorunsuz bi şekilde fazla parçayı alabilirsiniz.

2124

Yavaşça kalıptan ayırıyoruz.

2125

2126

Fırça yardımıyla lokumun üstünü hafifçe ıslatıp,şeker hamuru modelimizi yapıştırıyoruz.

2127

2128

2130

2131

Sevgilerle....

Rukiye Vural
18.10.2014, 16:27
bir başka süslü lokum
2641

Rukiye Vural
20.10.2014, 01:33
lokum topu