PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buzdolabı,çamaşır makinası, bulaşık makinası ve küçük ev aletleri nasıl boyanır

Sevinc
20.09.2015, 13:04
BEYAZ EŞYA NASIL BOYANIR?

Buzdolabı, çamaşır makinasi, bulaşık makinesi, ocak, fırın, küvet, duş teknesi benzeri eşyalar emaye boyası ile boyanır. Bu tip eşyaları boyamada veya boyasında rötuş yapmada en çok kullanılan boya sprey şeklinde emaye boyasıdır. Yapı marketlerde, hırdavatçılarda ve internetten bulabilirsiniz. (Örnek ürünler: Akçalı Enamel Sprey, Henkel Enamel Sprey, Dubli Color Enamel Sprey)
Spreyi kullanmadan önce üzerindeki talimata göre 1-2 dakika çalkalamalı ve akmaması için 20-25 cm. uzaklıktan sıkmalısınız.
Boyama sırasında boyanın bulaşmaması için kenarlara kağıt bant da kullanabilirsiniz.
15-20 dakika arayla 2 kat uygulanabilir.
Uygulanacak eşya temiz kuru ve tozsuz olmalıdır.
Emaye boyasını uygulayacağınız yüzey haricindeki alanları gazete kağıdı ile kapatarak, istenmeyen boyamaların önüne geçebilirsiniz.
Sprey boyalar kullanılırken etrafa yayıldığından boyama işlemini balkon ya da bahçede yapmanız önerilir.
Beyaz eşyalara uygulayacağınız enamel boyanın öncesinde zımpara yapmanız ya da üstünden vernik atmanız gerekmez.

Ayrıca firça veya rulo ile uygulamak isterseniz yağlı boya gibi kutularda alıp kullanabilirsiniz.
Kutuda satılan enamel boyaların iki kat arası bekleme süresi daha uzun oluyor. Sprey boyalarda 20-25 dk. sonra 2.katı atabiliyorsunuz ama kutuda satılanların 2. katı için 24 saat beklemeniz gerekiyor. Kutu boyaların en büyük avantajı ise fiyatlarının spreylere göre çok daha düşük olması.
Enamel boyalar su bazlı (akrilik) ya da solvent bazlı (sentetik) olabiliyor. Nalburlarda satılan enamel boyalar genellikle sentetik bazlı oluyor. Boyanın türüne göre akrilikse suyla, solvent bazlıysa tinerle inceltebiilirsiniz gerekirse.
Her türlü boya uygulamaları için boyanın üzerindeki yazıları dikkatlice uygulamanız ve hatta o boya markasının internet sitesine girerek kullanacağınız boyanın ayrıntılı açıklamalarını okumanız iyi olur.

İlginç bir örnek:

https://www.youtube.com/watch?v=pHXqTrD3_IQ

Sevinc
20.09.2015, 13:08
ADIM ADIM ÇAMAŞIR MAKİNASI BOYAMA VE RESİM TRANSFERİ
Burada sprey değil, kutu enamel boya kullanılmış.

eminemasal adlı blogtan alıntı.
Çamaşır makinası nasılmı boyanır?Anlatayım:
Ne mi yaptım makinama?Onu deştim.Suç aletim bir tornavida.Bir uç bulup başladım boyayı sökmeye,tabakalar halinde sökülünce çok sevindim.Fakat sadece bu kadar başarabildim.İyice zımparaladım.
27414
Oluklu bir bulaşık süngerini ikiye böldüm.Polisan Matrix Enamelle,önce boyayı söktüğüm kısımları boyadım.

27415

Kuruduktan sonra,aynı boyayla birinci kat astarı oluşturdum.Sentetik boya kullanırken kesinlikle boyayı çok ince sürmeliyiz.Yoksa dikey zeminde dalgalanma yapabiliyor.

27416

Desenler resim transferi.Kağıtları yapıştırdıktan sonra:Cadance azur mavi ve Folk art beyazı karıştırıp ön kapağı boyadım.

Aslında beni tam bir felaket bekliyor sanıyordum.Çünkü ne kadar dikkat etsemde çiçek desenli kağıtlar boyandı.İki gün sonra ıslak bir süngerle desenleri ıslattım.Tırnağımla boyayı hafifçe çizip bir uç buldum.Sonra kağıtlar kolayca temizlendi.
Resim transferinde:
1)Transfer tutkalını,resmin yüzüne bolca sürüyor ve hiç hava kabarcığı kalmayacak şekilde zemine yapıştırıyoruz.
2)En az 24 saat sonra,bir süngerle ıslatarak tüm kağıdı,hiç hav kalmayıncaya kadar temizliyoruz.
3)Resmin üzerine koruyucu olarak bir kat daha tutkal sürüyoruz.Vernikliyoruz.Sonuç gerçekten muhteşem oluyor.

27417

27418

27419
En küçük boy pon pon süngerle de puantiyeleri yaptım.Ben boyadım diye söylemiyorum,muhteşem oldu.Bu gün romantik çamaşır makinam da ilk çamaşırımı da yıkadım.Ee artık beraber yaşlanabiliriz:)

Bu uygulamada kullanılan transfer tekniği ve diğer tekniklerle ilgili bilgileri şurada bulabilirsiniz: http://www.geridonusumprojeleri.com/forum/193-ahsap-calismalari

Sevinc
20.09.2015, 13:34
Yine ilginç bir örnek:
Beyaz bir şerit bırakılıp kırmızı sprey enamel boya ile boyanmış. Beyaz şeridin üzerine dantel konularak üzerinden kırmızı sprey boya sıkılmış.
27421 27422 27423

Sevinc
23.09.2015, 01:48
siyah elektrik bandıyla yapmışlar
27558

mehberay
11.06.2016, 15:26
Bu yazımda paylaştığım çalışma hem güzel hem de mantıklı olduğunu söyleyebilirim. Eski buzdolabından ahşap derin dondurucu yapmak için paylaştığım örnek çalışmada aşama aşama yapılışı gösterilmiyor. Fakat fikir olarak paylaştığım bu çalışma sayesinde sizde eskiyen ve atmayı düşündüğünüz buzdolabınızı bu şekilde dondurucuya dönüştürebilirsiniz.

Yapımı oldukça kolay ve pratik olduğu gözüküyor. Buzdolabını ters çevirip yatırmanız gerekiyor. Hemen üstüne ahşaptan kaplama şeklinde buzdolabını kapatabilirsiniz. Sadece kapak kısımlarını ahşaptan yine kapak yaparak çok güzel bir ahşaptan dondurucu yapabilirsiniz.

Eski buzdolabından ahşap derin dondurucu yapmak için paylaştığım resimli anlatımda hem öncesi hem de sonrası bulunuyor. Bu sayede sizde evde eski buzdolabınızı güzel görünüme sahip ahşap derin dondurucu yapabilirsiniz. Şimdi sizleri ahşap derin dondurucu yapmak için değerlendirme projesi olarak resimli anlatımla baş başa bırakıyorum.
33607