Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: İpek Pamuk Çalışmaları..

İpek Pamuk Çalışmaları..

Sütün Vazo Yapımı
    Deniz sosisi (Deniz makarnası) ndan Vazo da mı olurmuş demeyin, Oluurr
    Malzemeler: Deniz sosisi, makarnası
    Uzun, geniş, dayanıklı sert rulo karton,
    Bıcak, tutkal, boya, silikon, vernik.
    Ve unutmadan yanınıza yardımcı,
    Ben canım babam ile birlikte yaptım bu çalışmayı, kıvrımlı yerlerini yapabilmek için kesinlikle birinden yardım almanız gerekiyor.
    Yapılışı: Resimler üzerinde tek tek açıkladım.
    Vazonun bitmiş, rengini beğenmeyip tekrar boyadığım hali;
    İsim:  1.jpg
Görüntüleme: 1263
Büyüklük:  88.5 KB (Kilobyte)
    Malzemeler.. sosis, rulo karton boya fırça vs.. yuvarlak kesilmiş ahşabı zeminde kullanmayı düşünüyordum, gerek kalmadı. direk rulonun kapalı olan zemini üzerinde duruyor bu vazo. Rulo;takvim muhafaza rulosu idi. Her iki ucu açık rulo kullanacaksanız eğer resimdeki gibi ahşap yada sert dayanıklı bir malzeme kullanmanız gerekir zemin için..
    İsim:  2.jpg
Görüntüleme: 762
Büyüklük:  85.4 KB (Kilobyte)
    Sosisleri bıcak ile tam ortadan dikey olarak ikiye ayırdım. Rulonun etrafından kıvrımlı olacak şekilde silikon ile ruloya yapıştırdım.
    İsim:  3.jpg
Görüntüleme: 756
Büyüklük:  83.5 KB (Kilobyte)
    Zemin için; Antik kentlerdeki sütunlara benzemesi için Zemin kısmına yine ortadan kestiğim ruloları yere paralel olacak şekilde rulonun alt ve üst kısımlarına 2 şer adet yapıştırdım.
    İsim:  4.jpg
Görüntüleme: 735
Büyüklük:  64.0 KB (Kilobyte)
    Bu aşamada boyadan önce yüzeye tutkal sürdüm, boyanın yüzeye iyi tutunmasını sağlamak amacıyla..
    İsim:  5.jpg
Görüntüleme: 732
Büyüklük:  45.8 KB (Kilobyte)
    Tutkalı kuruyunca, yüzeyi fırca ile boyadım.
    İsim:  6.jpg
Görüntüleme: 741
Büyüklük:  67.6 KB (Kilobyte)
    Yapay çiceğimin içinden çıkan kıvrımlı-düz ahşap çubukları tel ile birbirine sabitleyip, uzun olmasını sağladım, bu sayede çubuklar vazonun sadece üst kısmında görülüyor..
    İsim:  7.jpg
Görüntüleme: 870
Büyüklük:  43.6 KB (Kilobyte)

Sütun Yapımı..
    Deniz sosisleriyle yaptığım Vazomun yanına bir arkadaş daha.. (bütünlük içinde olması için..)
    Malzemeler:
    Deniz sosisi (makarnası)
    Sert dayanıklı geniş rulo karton
    Bıcak, tutkal, boya, fırça, vernik.
    Mantolama köpüğü, karton, Koli bandı, Urgan ip.
    Yapılışı: Fotoğraflar üzerinde tek tek açıkladım.
    Sütun vazo ve Sütün larımın bitmiş son hali..
    İsim:  1.jpg
Görüntüleme: 618
Büyüklük:  63.5 KB (Kilobyte)
    Malzemeler..
    İsim:  2.jpg
Görüntüleme: 665
Büyüklük:  70.6 KB (Kilobyte)
    Ortadan dikey olarak bıcak ile kestiğim sosisleri rulo nun etrafına düz, dikey olarak silikon ile yapıştırdım. Zemin kısmına yere paralel olacak şekilde iki adet sosisi silikkon ile yapıştırdım. Arada kalan boşlukları gazete ile dolgu yaptım.
    İsim:  3.jpg
Görüntüleme: 602
Büyüklük:  71.5 KB (Kilobyte)
    Sütunun dikey ve tabii henüz yarım hali..
    İsim:  4.jpg
Görüntüleme: 610
Büyüklük:  72.4 KB (Kilobyte)
    Sütunun üzerine yapmış olduğum tabla yapımı.
    İsim:  5.jpg
Görüntüleme: 681
Büyüklük:  94.9 KB (Kilobyte)
    Yapmış olduğum tablayı sütün üzerine silikon ile sabitledim. Zemin için yine aynı mantıkla karton içine köpük gizledim bantladım. Zemin tablasını da sütün a silikon ile sabitledim. Yüzeye tutkal sürdüm boyanın yüzeye iyi tutunmasını sağlamak amacıyla.. Tutkalı kuruyunca düz krem renkte boya ile boyadım. Kururuyunca vernikledim sağlam dayanıklı olabilmesi için..
    İsim:  6.jpg
Görüntüleme: 599
Büyüklük:  69.5 KB (Kilobyte)

süper olmuş elinize sağlık

İpek Pamuk çalışması
    Malzemeler:
    6 adet sigara kolisi

evet bu kadar çok kartona ihtiyac var

Kretuar bıcağı, makas, bıcak, cetvel, kalem, karbon kağıdı
    Silikon, tutkal, gazete, boya ve vernik.
    İsim:  13310525_1034298699995069_1602056260433812270_n.jpg
Görüntüleme: 651
Büyüklük:  73.7 KB (Kilobyte)
    Öncelikle kalıp çıkarmak gerekiyor, 1.fotodaki yağlı kağıda (evet fırında tepsi içinde kullanılan yağlı kağıt) kalıbı çizdim, yıpranmaması için koli bandı ile kalıbı bantladım. 2.fotoda kalıbı; karbon kağıdı ile karton üzerine çıkardım. 3.fotoda kalıbı kartondan kestim. 1 vazo için yanılmıyorsam 16 adet kalıp kullanmıştım.
    İsim:  13325735_1034298709995068_5627300149980090131_n.jpg
Görüntüleme: 627
Büyüklük:  86.7 KB (Kilobyte)
    Vazoların zemini için; kalın daire hazırladım. 2yuvarlak karton içine yine aynı yuvarlakta köpük koydum. Ki yükseklik oluşsun ve sağlam olsun diye. Kenarlarını ince uzun kartonu ezerek kıvrılması kolay olacak hale getirdim ve daire zeminin etrafını silikon yardımı ile kapladım. Zemin olan dairenin tam ortasına Rulo kartonu dik olarak yapıştırdım. Rulo etrafına; kalıpla kestiğim kartonları eşit aralıklarla silikon ile yapıştırdım.
    İsim:  13327447_1034298716661734_64421074161086523_n.jpg
Görüntüleme: 632
Büyüklük:  89.4 KB (Kilobyte)
    Her iki vazomda hazır, Sıra geldi yüzey oluşturma tekniğine.. Bunun için; gazeteleri kare kare kesip tutkal ile vazonun yüzeyine yapıştırdım, bir kat kapladım kurumasını bekledim yine aynı şekilde gazete ve tutkal ile yüzeyi kapladım.
    İsim:  13327484_1034298779995061_4346325078172908876_n.jpg
Görüntüleme: 595
Büyüklük:  89.9 KB (Kilobyte)

Daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için "Porselenleştirici sıvısı" kullandım bu sayede yüzey pürüzsüz oldu, fakat karton izlerini yok edemedim

Yüzeyi evde olan sentetik beyaz boya ile boyadım, en son vernikledim.
    İsim:  13307346_1034298793328393_8905813321349471689_n.jpg
Görüntüleme: 590
Büyüklük:  46.0 KB (Kilobyte)

İçinde kullandığım grapon kağıdından güllerin yapımı
    İsim:  13346867_1034298803328392_3510432563056545402_n.jpg
Görüntüleme: 706
Büyüklük:  96.4 KB (Kilobyte)

Teşekkür ederim Rukiye Hanımcım

Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı..

Araba lastiğinden sehpam
    Malzemeler:
    Araba lastiği,
    Halat ip (urgan). Ortalama 4kg kadar kullandım.
    Silikon, 2 adet yuvarlak kesilmiş kontraplak
    3 adet lukens kısa plastik ayak
    Yapılışı:
    Lastiğin her iki boşluğunu kapatacak şekilde, yuvarlak kontraplakları matkap ile lastiğe vidalayıp sabitledim. Üzerine üst ortadan başlayarak spiral şekilde halat ipi silikon ile yapıştırdim. Komple bitince alt kısıma ayakları matkap ile vidaladım. Harika bir sehpa sahibi oldum
    Gruptan üyemizden öğrendiğim, bu mantıklı bilgiyi de ekleyeyim; Ara ara urganın üzerine sinek ilacı sıkacağım. Doğal malzemeden üretilen halat olduğu ve Üzerini silerken nem oluşacağı için zamanla böceklenme yapabilir. Bunu önlemek için ara ara urgan üzerine sinek ilacı sıkmamız gerekiyor sevgili Üyecanlar
    İsim:  sehpa 1.jpg
Görüntüleme: 1423
Büyüklük:  63.3 KB (Kilobyte)
    İsim:  sehpa 2.jpg
Görüntüleme: 735
Büyüklük:  94.5 KB (Kilobyte)
    İsim:  sehpa 3.jpg
Görüntüleme: 810
Büyüklük:  66.3 KB (Kilobyte)

Kendir Çuvalı ile Dantelli Yemek Masası Takımı..

Bu kendir çuvalı,halat,urgan, jüt ipi sevdası nereye kadar gidecek bilmem.
    Kendir çuvalından yemek masama Runner, amerikan servis ve hoş bir ambians için, tamamlayıcı mumluklar yaptım. Şöyle..
    3mt kendir çuvalı aldım. Kesmeden, biçmeden önce; çuvalı bütün halde leğende, elde, ılık su ve deterjan ile yıkadım. Ütüledim. (Çuval kullanmadan önce Kesinlikle! yıkanmalı diye düşünüyorum. Yıkadigimda çıkan kirli, çamurlu suyu gördüğümde şok oldum. Yıkamasaydim, kirlendiğinde sonra yikadigimda üzerindeki danteli mahfederdi.) Kumaşı Ütüledikten sonra masaya uygun şekilde Runner amerikan servis kestim. Ve yine Kesinlikle! kenarları overlok yapılmalı. Çünkü çuval kenarlarindan tel tel atma yapıyor. Overlok makinam yok, normal dikiş makinem Ile kenarlarıni sıkı zigzak yaparak overlok yaptım, sağlamladim. Zigzak işi bitince hazır aldigim dantel güpürü kenarlarına yine dikiş makinesiyle diktim. Takımlar hazır.
    Mumluk için; yarım kg konserve kavanozlari dışına çuvalı silikon ile yapıştırdim. (kenarlarıni zigzak ile sağlamlaştirdigim çuvalin üzerine dantel i dikiş mak.ile diktim. Hazırladım ve kavanoz üzerine yapıştırdim) kavanoz ağız kısmına da keserken sökülen çuval tellerini ip gibi kullandım. Yapmak isteyen arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim. Sevgiler..
    İsim:  Çuval 1.jpg
Görüntüleme: 747
Büyüklük:  79.4 KB (Kilobyte)
    İsim:  çuval 2.jpg
Görüntüleme: 644
Büyüklük:  34.7 KB (Kilobyte)

Çuval üzerine kelebek stancıl Yemek masası takımı

Kendir çuvalı sevdası işte.. Fena bişi
    Nasıl yaptığımı anlatayim Şöyle;
    3 mt Kendir çuvalı aldım. Bütün halde iken kesip biçmeden çuvalı Leğende, ılık suyla deterjan ile yıkadım. Çuval Kesinlikle! yıkanmalı. Yikadigimda çıkan kirli,çamurlu suyu görünce hayretler içinde kalmıştım. Yıkanan çuvalı iyice ütüledim. Runner amerikan servis olarak kestim. Kesilen çuval yine Kesinlikle! Kenarları atma sökülme yaptığından dolayı overlok yapılmalı! Benim overlok makinem yok, olsun du Makinanın zigzak ayarı ile sıkı sıkı zigzak yaptım, çuvalı sağlamlaştırdım. Cuval üzerine kelebek stancil çalıştım. (Stancılı ahşap boyamada uyguladığımız gibi, kumaş üzerine kagit bant ile sabitledim. Siyah kumaş boyası ve tampon fırça ile kelebek stancil, yazı stancıl uyguladım. Bu işlem bayagi uzun sürdü birinin kurumasını beklerken diğerine geçtim vs.. Bitince kumaş boyası üzerindeki uyarıya göre 24 saat kurumasını bekleyip buharsiz ütü ile ütüledim. Desenler kumaşa fikse oldu.)
    Tamamlayıcı olarak yaptığım mumluklar ise şöyle;
    Yarım kg luk konserve kavanozlari üzerine, istediğim şekilde çuval şerit kesip, kenarlarıni sökülmemesi için dikiş mak ile Zigzak yaptım. Üzerine kelebek stancil çalıştım. Kuruyunca ütüleyip, silikon ile kavanoz üzerine yapıştırdim. Kavanoz ağız kısmına çuvalın kenarlarından sökülen ipleri bağladım. Mumluklarımda hazır..
    Yapmak uygulamak isteyen arkadaşlarıma (Gerçekten) kolaylıklar dilerim. Sabır işi idi stancil işi bu kelebekler yordu beni
    İsim:  masa 1.jpg
Görüntüleme: 673
Büyüklük:  95.5 KB (Kilobyte)
    İsim:  masa 2.jpg
Görüntüleme: 656
Büyüklük:  96.2 KB (Kilobyte)
    Kelebek stancıl kalıbı ve yapımı..
    İsim:  masa 3.jpg
Görüntüleme: 657
Büyüklük:  96.1 KB (Kilobyte)
    İsim:  masa 4.jpg
Görüntüleme: 609
Büyüklük:  67.5 KB (Kilobyte)
    Kavanozdan mumluk ve soda sisesinden oda kokusu yapımı..
    İsim:  masa 5.jpg
Görüntüleme: 734
Büyüklük:  94.1 KB (Kilobyte)
    veee mutlu sonn
    İsim:  masa 6.jpg
Görüntüleme: 608
Büyüklük:  50.2 KB (Kilobyte)

Bebek Kapı Süsü

Bebek odası için kapı süsü
    Yuvarlak kesilmiş ayna üzerine önce yazıyı ve tacı yerleştirip, arka yüzeyindeki yapışkan sayesinde ayna üzerine yapıştırdim. Hazır alınan çiçekleri ayna üzerine yerleştirip sicak silikon ile yapıştırdim. Çiçeklerin orta kısmına tomurcukları ve incileri yapıştırdim. En son ayna etrafına kordonu geçirip sıcak silikon ile yapıştırdim. Berat bebeğin hayırlısiyla, sağlıkla dünyaya gelmesini bekliyoruz 08.01.2017
    İsim:  bebek kapı süsü.jpg
Görüntüleme: 872
Büyüklük:  38.7 KB (Kilobyte)

Perde süsü ve avize yapımı

Canımın içi anneme perde süsü yaptım.
    Yapılışı; balondan avize yaparken uyguladığımız gibi; kucuk balonları istediğim boyutta şişirdim. 3 büyük 2 küçük toplar halinde, üzerine tutkala (Tutkal olarak Denlaks yada Nazar marka şeffaf boncuk tutkalı kullanıyorum ben) buladigim ince ipleri balon üzerine doladim. Kuruyunca balonları patlatıp, sert ip topları elde ettim. Tuhafiyelerde satılan halat kordonu topların içinden geçirdim. Kordon üzerinde topların sabit durması için; topların ucunu sıcak silikon ile kordona yapıştırip sağladım. Uc kısmına filoş ip denilen Oya ipini Püskül yaptım. Bağlantı yerindeki kötü görüntüyü kamufle etmek için kurdele yaptım, görünmeyecek şekilde diktim. Korniş e takmak için; perde tokasını kordonun diğer ucuna geçirip sabitledim. Bu kadaaa
    Anneciğim Güle güle kullansın inşallah. 31.12.2016
    Hazır İp, tutkal, balon olayina karışmışken kendime bir avize daha yaptım, çok da güzel oldu
    İsim:  annem 1.jpg
Görüntüleme: 693
Büyüklük:  9.8 KB (Kilobyte)
    İsim:  annem 2.jpg
Görüntüleme: 713
Büyüklük:  70.5 KB (Kilobyte)
    İsim:  annem 3.jpg
Görüntüleme: 949
Büyüklük:  79.4 KB (Kilobyte)
    Malzemeler
    İsim:  annem 4.jpg
Görüntüleme: 669
Büyüklük:  84.9 KB (Kilobyte)

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)