4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: ip ve dantel sertleştirmek için tutkal nasıl yapılır ve uygulanır

ip ve dantel sertleştirmek için tutkal nasıl yapılır ve uygulanır

bir tencere içine 8 yemek kaşığı nişasta (buğday yada mısır olabilir) ,2 bardak su koyarak altını yakın muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırın . homojen ve pürüzsüz olması çok önemlidir. Bu karışım ılıyınca dantel yada ipi içine koyup iyice emdirin. Dantel ise kalıp olarak kullanacağınız malzemeyi mutfak serası ile iyice kaplayın ve tutkal emdirdiğiniz danteli kalıp üzerine yerleştirip sıvazlayarak kalıbın şeklini almasını sağlayın. Kimsenin ellemeyeceği bir alanda kurumaya bırakın yaklaşık olarak 4-5 gün içinde tam sertleşmiş olacaktır. Tabii bu sertleşme süresi hava sıcaklığına göre değişebilir. İyice sertleştiğinden emin olduktan sonra alttaki mutfak serasını oynatarak kalıptan çıkarın.

Danteliniz supla gibi bir şey olacaksa kullanmadığınız servis tabağını yüzey olarak kullanabilirsiniz. yada bir strafor üzerine yine mutfak serası kaplayarak dantelinizi iyice gerdikten sonra bitiş kısımlarından iğne ile straforlu sera üzerine sabitleyip bekleme süresinde gergin kalmasını sağlayabilirsiniz. sertleştikten sonra iğnelerini alınca dümdüz kalıp olarak çıkacaktır.

ip ile yaptığınız çalışmalarda ipi hazırladığımız tutkala iyice bandırıp yapacağımız çalışmaya sarmaya başlayacağız ip üzerindeki fazla tutkal kap içine geri akacağından ipin tamamı tutkala bulanmış olacaktır. Çalışmamız ip şeklinde olduğu için bekleme süremiz değişebilir bunu dikkate alarak iyice sertleşmeden kalıptan çıkarmayacağız. kolay gelsin
    Konu Rukiye Vural tarafından (18.11.2015 Saat 14:13 ) değiştirilmiştir.

üyelerimizden Gülşen Atalay Yurteri anlatımıyla : Sonunda oldu hemde taş gibi ilk denemde beyaz tutkalla yapmıştım sonuç kötü burdaki arkadaşlardan tutkal tarifi almıştım onunla yaptım sonuç süper 4yk un 4yk nisasta 1 yk şeker 1yk sirke 1bucuk su br su ( ben önce balona ipi sardim karışımı üzerine 4 . 5 kez döktüm ) sonuç taş gibi avizem var
    İsim:  15135889_556737517849066_6328763430159722065_n.jpg
Görüntüleme: 10184
Büyüklük:  16.7 KB (Kilobyte)

Alıntı Rukiye Vural Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üyelerimizden Gülşen Atalay Yurteri anlatımıyla : Sonunda oldu hemde taş gibi ilk denemde beyaz tutkalla yapmıştım sonuç kötü burdaki arkadaşlardan tutkal tarifi almıştım onunla yaptım sonuç süper 4yk un 4yk nisasta 1 yk şeker 1yk sirke 1bucuk su br su ( ben önce balona ipi sardim karışımı üzerine 4 . 5 kez döktüm ) sonuç taş gibi avizem var
    İsim:  15135889_556737517849066_6328763430159722065_n.jpg
Görüntüleme: 10184
Büyüklük:  16.7 KB (Kilobyte)
    Merhaba bir şey sormak istiyorum bunun kuruma süresi ne kadar sürdü ?

kışın 1 haftayı bulabilir. yazın 2/3 gün

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)