1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Eminönü Alışveriş Rehberi

Eminönü Alışveriş Rehberi

Eminönü hobi malzemeleri alışveriş rehberi / genel
    "Bir fincan keyif" adlı blogtan alınmıştır.

İsim:  eminönü.jpg
Görüntüleme: 17716
Büyüklük:  25.6 KB (Kilobyte)

Eminönü'nde, Mahmutpaşa, Tahtakale, Mısır Çarşısı bölgesinde hobi malzemeleri satan yerler arıyorsanız size yukarıdaki krokinin yardımcı olacağını düşünüyorum. Ben yıllardır fırsat buldukça buralarda gezerim her seferinde yeni bir şeyler keşfediyorum..

Yukarıdaki krokide:

L şeklindeki yapı Mısır Çarşısı. L'nin kısa çubuğunun dış tarafı hani şu peynircilerin ve kuru yemişçilerin bolca olduğu açık alan. Peynircileri solunuza alıp yürürseniz sonunda sağda köşede Kurukahveci Mehmet Efendi var, ordan sağa döndüğünüze Hasırcılar Caddesi'ne girmiş oluyorsunuz. Hasırcılar Caddesi'ne girmeyip yol bittiğinde sola ve sonra ilk sağa döndüğünüzde ise Sabuncu Han Sokağa giriyorsunuz.

-Yeşil hat Hasırcılar Caddesidir. Bu cadde üzerinde ve ara sokaklarda ne ararsanız var. Ama asıl pasta malzemeleri satan Fermo, Nüans, Besan ve Yüksel gibi dükkanlar var. Ayrıca yine bu caddede kuruyemiş ve şekerlemeciler, paketçiler, tül ve keçe satan birkaç dükkan bulabilirsiniz.

-Kırmızı hat Mısır Çarşısı'nın arka kapısından yukarı çıkarkenki Sabuncu Han Sokağı. Sokağa girdiğinizde hemen solda bulunan Sabuncu Han'ın içinde ve girişinde bulunan dükkanlarda bol bol takı yapım malzemeleri ve bijuteri bulabilirsiniz. Sabuncu Han'da bulunan boyamaya hazır seramik ve ahşap eşyalar,ahşap ve kumaş boyaları, fırçaları satan dükkanı da bir gezin derim.

-Sabuncu Han'dan çıkar çıkmaz yukarı 7-8 adım yürüyüp ilk sağa dönerseniz bu sokak ve sokağın sonundaki han boncukçuların, süsleme malzemelerinin bulunduğu sokaktır.

-Pembe hat, Marpuççular hanı-iş merkezini gösteriyor. Burada da bol bol boncuk, pul, taş süsleme dükkanları var.

-Sarı hat boyunca yine züccaciye, kumaşçı (nevresimlik)toka, bijuteri vs mevcut.

-Mavi hat sizi Kürkçü Han'a götürür ki bu geniş avlulu hanın alt katında daha çok kına malzemeleri, üst katında ise yüncüler ve iplikçiler vardır.
    Konu Sevinc tarafından (04.07.2015 Saat 14:10 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)