2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Arduino nedir ve ne değildir?

Arduino nedir ve ne değildir?

Arduino nedir ve ne değildir?

Arduino temel olarak nedir ve onunla neler yapabiliriz?

Kolay bir şekilde çevresiyle etkileşime girebilen sistemler tasarlayabileceğiniz
    Açık kaynaklı bir geliştirme platformudur.
    Arduino kartları üzerinde Atmega firmasının 8 ve 32 bit mikrodenetleyicileri (arduino due) bulunur.
    Arduino kütüphaneleri ile mikrodenetleyicileri kolaylıkla programlayabilirsiniz.
    Analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işleyebilirsiniz.
    Sensörlerden gelen verileri kullanabilirsiniz
    Dış dünyaya çıktılar (ses, ışık, hareket vs…) üretebilirsiniz.

Peki Arduino ne değildir ve neleri yapamayız (zorlanabiliriz)?

Arduino projelerinizi sihirli bir şekilde bitirebileceğiniz bir “sihir” değildir.
    Sıfır elektronik bilgisiyle Arduino ile birşeyler yapmanız çok zor. Hazır örneklerden gitseniz bile bir yerde tıkanmaya başlarsanız. Arduino ile birlikte elektronik de öğrenmelisiniz.
    Sıfır programlama bilgisiyle Arduino ile projeler yapmanız zordur. Ama aynı zamanda Arduino programlama öğrenmek için de güzel bir platformdur.
    Gerçek zamanlı sinyal işleme, kamera görüntüsü aktarma gibi ağır işleri yapamazsınız (Arduino Due ile bu kısmen mümkün hale geldi)
    Üzerinde Android, Windows CE, Linux gibi işletim sistemleri çalıştıramazsınız.Bu tür çalışmalar yapmak için Rasperry Pi, Beagle Bone vs.. gibi kartlara bakabilirsiniz.
    Arduino ile Atmega mikrodenetleyicilerin performansını %100 kullanamazsınız. Bu Arduino’nun getirdiği kolaylığın bir bedelidir. Örneğin DigitalWrite(12,1) yazarak bir dijital çıkışı 1 yapacağınız süre mikrodenetleyicinin kaydedicilerine erişerek yapabileceğiniz süreden çok daha fazladır. Bunu bilgisayar programlamada assembly, C gibi dilleri kullanmakla C#, Java gibi dilleri kullanmak arasındaki fark olarak düşünebilirsiniz. Performansa ihtiyacınız olduğunda ilk grubu, hızlıca uygulamalar geliştirmek içinse ikinci grubu kullanırsınız.
    Arduino en nihayetinde bir araçtır. Her araç gibi kullanıldığı yere göre değer kazanır. Eğer elinizdeki tek alet çekiçse herşeyi bir çivi olarak görürsünüz. Arduino’ya çekiç muamelesi yapmayın lütfen

Coşkun Taşdemir
    Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

Geçen gün bir yerde okudum Güney Amerika kıtasındaki Incalar/Mayalar/Aztekler hiç tekerlek kullanmamışlar çok şaşırmıştım. Mısırdan daha eski piramitleri yapan Mayalar, dünyanın gelecek ve geçmiş 300 bin yılının takvimini yapan, trigonometriyi yalamış yutmuş çemberi avuçlarının içi gibi bilen bir toplum tekerleği icad edememiş. Oha yani. Bu kafamı kurcaladı biraz haritalara ve resimlere bakınca onlar için tekerleğin çok da faydalı bir icad olmayacağı anlaşılıyordu. Bulundukları ve yaşadıkları coğrafi konum yüksek sıradağlar ve çeşitli engebelerle dolu bir arazi, düzlükler ise sık ormanlarla kaplı, sıradağların arasındaki düzüklerde ise şehir, tapınak, piramitler yapılmış. Köylünün ve iş gücünün ve tarımın, hayvancılığın yapıldığı alanlar hep dağlarda, yetiştirdikleri sayılı ürün ise mısır, patates. Anlaşılan tekerlek gibi bir şey bulsalar da ulaşım için pratik kullanılacak imkan olmamış. Sayı sistemleri de ilginç 20 li bir düzene göre sayıyorlar ve buna rağmen dünyanın ve yıldızların hareketlerini en ince ayrıntısınıa kadar hesaplayabiliyor, Mısırlılardan daha eski zamanlarda yüksek piramit tapınaklar inşaa edebiliyorlar. Bu arada sıfır kavramını da biliyorlar yada bulmuşlar.

Arduino Turkiye web sitesi ve forumları, memleketimizde eksik olan Arduino Türkçe kaynak sağlama konusunda iki elin parmaklarını geçmeyecek bir kaç gönüllü ile karşılıksız içerik geliştirmekte.

Son zamanlarda dikkatimi fazlası ile çeken hoyratlığı bir kaç kullanıcıya özgü bir şey olduğunu düşünürken bunun aslında genel bir gençlik sorunu olduğunu farkettim.

Ben nediyorum şimdi ?

Burada yayınlanan yazıların altına veya forumlara gelen yorumları gözden geçirirseniz en basit temel konularda dahi biraz araştırma yapmadan baskına uğramış yazılar ve forumları görürsünüz. İlk zamanlarda bu iletişim şeklini normal kabul ederek ilerledik ama artık komik oluyrsunuz sevgili ziyaretçi.

Robot yapıyorum öyleyse varım !

Dikkatimi çeken ilk şey arduinoya başlayan kişilerin kallavi bir robot projesine başlamak üzere olduklarını veya bir miktar ilerlemiş olmaları veya kötü bir robot deneyiminden çıkıp yaşadıkları şokları oradan buradan buldukları kodları suçlayarak bunları bize düzelttirme veya projeye destek şeklinde dile getirmeleri. Oldu canım başka derdiniz…

Yorumlarda derinlemesine baktığımızda robotçu meraklıların arduinoda bir Led yakma söndürme bile yapmadıklarını gözlerimiz faltaşı gibi açılarak okuyabiliyoruz. Led yakıp söndürmek önemli arkdaşlar hayatınızda bir kere bunu yapın. Evet çok basit bir iş ama bu sizi hayatta komik olmaktan kurtarır. Burayı açtığımızda ilk iş 2 tane led yakıp söndürme ve led sürmek için bir soft pwm programı yayınlamak oldu.

Kafası karışık olanlar !

Yorumlarda ve forumda birde kafası karışık olanlar var çok ilginç insanlar bunlar. Bir robot yapmak istiyorum ama kafam biraz karışık hangi arduinoyu seçeceğime karar veremiyorum uno mu mega mı? Tecrübelerime göre bu soruları Ahmet Alpat arkadaşım çok güzel yanıtlıyor allah sabır versin.

Aklımdakini bil bakalımcılar.

Bu takipçilerimiz çok gizemli insanlar 3-4 kelimeden oluşan ve ne manaya geldiği belli olmayan ortadan bir soru ile yardım isterler forumda. Göbek adım Scherloc soyadım Müneccim. Soruda otuzuncu cevaptan sonra asıl konuya girebiliyorsak iyi.

Ömer Koman
    Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)