2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Ekolojik Sivrisinek Kovucu

Ekolojik Sivrisinek Kovucu

Yaz mevsimi yaklaşıyor. Önümüzdeki aylarda kapı pencereler açılacak, piknikler yapılacak. Bu, özellikle yaz mevsimine has bir sorunu bir süre gündemimize getirecek : Sivri sinekler!
    Sinek kovucu ilaçlar, sineklerden ziyade bize zarar veriyor zira kokuyu alan sinekler kaçıyor, bizse bu odada barınıyor, uyuyor, yemek yiyoruz. Sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmek yetmiyor. Aynı zamanda ekolojik yaşamak durumundayız.

Ekoloji uzmanı Erkan Şamcı’nın sivri sinekleri uzak tutmak için kendimize zarar vermeden doğal bir önerisi var.
    Karbonat + Limon + Limon Yağı + Su ile doğal, hoş kokulu ve etkili sinek kovucu yapabiliriz.
    Sprey şişe içine ;
    Yaklaşık 1/2 litre su
    1/2 çay kaşığı karbonat
    1/2 limonun suyu
    40-50 damla limon yağı

Bu artık ekolojik bir sinek kovucu. Odanız hem mis gibi kokacak, hem de sinekler gelemeyecek.
    Bundan iyisi, Şam’da kayısı.
    Detaylar için videoyu izleyebilirsiniz :

Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

Yasaklı Üye
    Ev Yapımı Sinek Tuzağı

1. İlk olarak 1.5 lt'lik olması şart değil uygun bir plastik şişeyi boyun kısmından ikiye ayırıyoruz.

2. Bir su bardağı sıcak su ile 50 gram kadar ESMER şekeri karıştırıyoruz. Esmer şeker olması önemli çünkü uçan haşeratın sevdiği besin esmer şekerde mevcut, beyaz şekerde değil. Bunun yerine pekmez de kullanabilirsiniz isterseniz.

3. Eriyen esmer şeker akıcı bir pekmez kıvamına gelecektir. Suyun sıcaklığı oda sıcaklığına geldiğinde 1 gram kadar hamur mayasını da şişenin içine dökünüz. Maya canlı bir madde olduğu için aşırı sıcak su zarar verip içindeki bakterileri haşlayıp öldürebilir. Bu yüzden suyun ılık hatta soğuk olması önemli.

4. Şişenin kestiğimiz kafa kısmını ters çevirip tekrar şişenin içine koyuyoruz. Parça içeri düşmesin diye yapıştırabilirsiniz, zımba ile sabitleyebilirsiniz.

5. Şişenin etrafını bir gazete ile kapatabilirsiniz. Çünkü sinekler karanlığı sever.

6. Evinizde ya da bahçenizde bir yere asabilirsiniz şişenizi. Fakat unutmayın pek de hoş kokmuyor mayadan dolayı...

İsim:  sinek_tuzagi_maya_seker_sise.jpg
Görüntüleme: 1787
Büyüklük:  80.5 KB (Kilobyte)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler