2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Bebeklikte Oyunun Beyin ve Zeka Gelişimindeki Etkisi Nereden Kaynaklanmakta?

Bebeklikte Oyunun Beyin ve Zeka Gelişimindeki Etkisi Nereden Kaynaklanmakta?

Bebeklikte Oyunun Beyin ve Zeka Gelişimindeki Etkisi Nereden Kaynaklanmakta?

Eminiz sizler de her ebeveyn gibi erken çocuklukta bebeğinizle oyun oynamanızın çok faydalı olduğunu biliyorsunuz.
    Bizim size bu yazımızla açıklamaya çalışacağımız sinir bilimcilerin oyun eyleminin bebek beyninde yarattığı değişimler konusunda yazıp çizdikleri ve yaptıkları araştırmalarda elde ettikleri bilimsel bulgular üzerine olacaktır.
    Sinir bilimciler keyfin bir biyolojik ihtiyacı tatmin ettiğini ve beynin çalışmasına öğrenmesinde kritik bir destek sunduğunu söylüyorlar.
    Bu noktada ilginç bir saptama yaparsak, bilmeniz gereken husus oyun eyleminin kendisinin değil tekrarlanıyor oluşunun öğrenmeyi teşvik edici olduğudur. Tekrarlanan eylemler beyinde belli bir nöral aktivite kalıbı (sinaptik desen) oluşturarak beyni değiştirmektedir. Oyun ve öğrenme arasındaki kritik ilişki ise bir şeyi sürekli tekrarlayabilmemizin nedeninin keyif almamız olduğu ve bunun sonucunda da öğrenme eyleminin gerçekleşmesidir.
    Başka bir deyişle oyunu keyif duyduğumuz için tekrarlar ve tekrarladığımız için de beyinde kalıcı bir nöral yapı yani kalıcı öğrenme sağlarız.
    En temel seviyede insan beyni keyfi acıya tercih etmeye programlıdır. Hayatımız boyunca keyifli olabilmek için bir arayış içinde oluruz. Bolca sevgi ve ihtimam gören yeni doğanlar içinse keyif anne memesinde veya ılık biberon mamasında gülen bir yüzde ya da tanıdık bir seste, yumuşak bir battaniyede veya ritmik bir sallanma da olabilmektedir.

Yazar: Sevgili Bebek
    Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

Yer
    Afyonkarahisar
    bebeğim henüz 2 aylık bile değil, onunla zeka geliştirici ne yür oyunlar oynayabilirim? )
    sevgilerimle...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)