4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: özürlü bir çocuk büyütmenin nasıl bir şey olduğunu soranlara cevap

özürlü bir çocuk büyütmenin nasıl bir şey olduğunu soranlara cevap

LUTFEN OZEL COCUKLARIN AILELERINE UZAYLILARMIS GIBI SORULAR SORMAYALIM, DUSUNDUGUNUZDEN DAHA HASSASLAR, NASIL TESHIS KONDU, ONLA YASAMAK NASIL VS BU SORULARI DUYMAKTAN GERCEKTEN YORGUNLAR.. BU BILGILER HER YERDE VAR MERAK EDIYORSANIZ ARASTIRIN AMA SORMAYIN..
    BIR OZEL ANNENIN BU KONUDAKI CEVABI..
    Bana genellikle özürlü bir çocuk büyütmenin nasıl bir şey olduğunu sorarlar.
    işte anlatıyorum...
    bir bebek sahibi olacağınızı anladığınızda yaşadığınız duygu, italya'ya güzel bir seyahat planı yapmaya benzer.
    italya hakkında bir sürü kitap ve broşür alırsınız ve harika planlar yapmaya başlarsınız. coliseum. mikelanjelo'nun davut'u. venedikteki gondollar..
    italyanca birkaç sözcük bile öğrenirsiniz. herşey çok heyecan vericidir aylar süren beklemeden sonra, o gün gelir çatar: bavullarınızı toplar, yola çıkarsınız. birkaç saat süren yolculuktan sonra, uçağınız havaalanına iner:
    hostes mikrofonu eline alır ve "hollanda'ya hoşgeldiniz" der "hollanda mı?" dersiniz. "ne demek istiyorsunuz? ne hollanda'sı? ben italya'ya bilet almıştım! benim italya'ya gitmem gerek.
    tüm yaşamım boyunca ıtalya'ya gitmenin düşünü kurdum ben." fakat uçuş rotasında bir değişiklik yapmışlardır hollanda'ya inmişsinizdir ve orada kalmanız gerekir
    önemli olan sizi korkunç, iğrenç ve pis bir yere, açlığın ve hastalıkların ortasına bırakmamışlardır: sadece farklı bir yerdesinizdir.
    bu yüzden çıkıp yeni broşürler ve kitaplar almanız ve yepyeni bir dil öğrenmeniz gerekmektedir. ve daha önce hakkında hiçbir şey bilmediğiniz insanlar tanımak zorundasınızdır.
    gittiğiniz yer sadece farklı bir yerdir oradaki yaşam, italya'dakinden daha yavaştır, italya kadar etkileyici değildir. fakat, bir süre orada kaldıktan sonra nefesinizi tutar ve çevrenize bir bakarsınız... ve hollanda'nın yel değirmenlerini fark edersiniz... ve lalelerini.
    hollanda'nın rembrandtları bile vardır.
    fakat tanıdığınız herkes italya'ya gidip gelmektedir.. sürekli orada geçirdikleri güzel günleri anlatmaktadır. ve yaşamınız boyunca "evet, benim de gitmem gereken yer orasıydı.
    ben de aynı planı yapmıştım" dersiniz.
    bu nedenle duyduğunuz acı asla, asla dinmez... çünkü yitirdiğiniz düş çok önemli bir düştür.
    ancak... tüm yaşamınızı italya'ya gidemediğiniz için üzülerek geçirirseniz, hollanda'nın güzelliklerinin hiçbirinin tadını çıkaramazsınız.
    emily perl kingsley
    Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

Benım ozel bı cocugum yok, 10 aylık bı kızım var Allaha sukurler olsun kı sapasaglam. ama bu demek degıldır kı karsımda kı ınsanın yasadıklarını hıssetmıyorum. Tam tersı oyle ıyı bılıyorum kı. bende anlatmak ıstıyorum; Teyzem 38 yasında, 7 yasında bı oglu ve 4,5 yasında bı kızı var. Oglu epılepsı (sara) hastası ve suanda otızm yolunda ılerleyen bı cocuk. Ne kendı basına yuruyebılıyo, ne yemegını yıyebılıyo, ne konusabılıyo, nede bızım gıbı ozgurce hareket edebılıyo. Goz sınırlerı gecırdıgı her nobette o kadar cok yıprandı kı kavanoz dıbı dedıgımız kalın cam gozluklerle ancak 'bulanık' olarak gorebılıyo. Isıtsel zekasından baska hıc bıseyı yok. (Teyzem benım kardesım, arkadasım gıbıdır) Oglu ılk dogdugu gun benım kucagıma verıldı ona uyumadıgı gunlerde sarkılar nınnıler soyledım hep, ve herkesın dıslayarak baktıgı bı ortama gırınce hep bız elınden sımsıkı tuttuk, ınsanlar (kaynanası dahıl) 7 yasına kadar yasar bu ne yapıcaksın at sokaga dedıgı zaman bızım ıcımız yandı ama yavrumuza nasıl yapardık bunu nasıl bı canılıktır bu! Benım teyzem o cocugu kucagında tasıyo her yere, onu dusunmeden yaptıgı tek bı hareket attıgı bı adım yoktur, ve kocası onu yuz ustu bıraktı 2 cocukla ortada. Suan Furkanımız 7 yasında (hazıranda 8 olucak nasıpse) Allah uzun omur versın, benden alsın onun saglıgına katsın, hanı derler ya agzı var dılı yok dıye aynen oyle ozeller bızım ıcın. Bız canımız yanınca bı 'ah' dıyebılıyoruz ama onlar onu bıle yapamıyolar. Zor degıl kendını karsında kı ınsanın yerıne koymak, onların belkı duzelmeye sansı yok ama bızım onlar gıbı olamıcagımızın da garantısı yok. Hepımız bırer engellı adayıyız. Allah herkese dayanma gucu, sabır ve en onemlısı saglık versın..

Yureginize saglik aysen hanim..
    Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

Yer
    istanbul
    Ancak bu kadar güzel anlatılabilir ...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)