9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: 2-3 yaş evde yapılabilecek etkinlikler

Cocuklarin el becerilerini gelistirebilmesi icin duyusal oyuncak

Tubanur Demir Seyban

Cocuklarin el becerilerini gelistirebilmesi icin bence harika bi tasarim. Hazirini alirken bi ton para istiyorlar ustelik plastik ve icinde ne oldugunu bilmedigimiz zararli kimsayallar var belki. Hele birde marka oyuncaksa ohoo. smile ifade simgesi evde kalan esyalar kullanilmis. Daha renkli daha farkli da yapilabilir. Sizin hayal gucunuze kalmis. (Alinti)

İsim:  10606477_10153127386144736_6656835828133186323_n.jpg
Görüntüleme: 43661
Büyüklük:  40.1 KB (Kilobyte)

İsim:  10922533_10153127385999736_3317879277229650957_n.jpg
Görüntüleme: 45219
Büyüklük:  38.8 KB (Kilobyte)

İsim:  1514620_10153127385899736_2453407026921072664_n-1.jpg
Görüntüleme: 40355
Büyüklük:  48.5 KB (Kilobyte)

İsim:  551496_10153127386054736_8088260073990848886_n.jpg
Görüntüleme: 38604
Büyüklük:  43.1 KB (Kilobyte)
    Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

2 -3 yaş etkinlikleri

renk kavramı ve renk kartları

İsim:  IMG_8015.JPG
Görüntüleme: 43247
Büyüklük:  62.4 KB (Kilobyte)

Belki de çocukların aslında bilip te söylemekte hatırlamakta zorlandığı şeylerdir renkler. Hangi meyvenin ağacın ne renk olduğunu bilirler ama bir türlü hangi renk olduğunu doğru söyleyemezler. Bizde bu pekiştirici aktiviteyi yaz başlarken yapmıştık. Öncelikli olarak 4 ana renk ile başlamanızı öneririm. Aşağıdaki linkte vereceğim pdf dosyasından sizde bastırıp miniklerinizle oynayabilirsiniz. Ben çıkarttığım kağıtları sonra kalın bir kartona yapıştırdım ki sağlam olsunlar diye. Halada oynuyoruz .
    İsim:  IMG_7931.JPG
Görüntüleme: 36685
Büyüklük:  31.5 KB (Kilobyte)

Öncelikle renkleri öğrenirken eğlenceli kılmak için her renk için bir şarkı söyledik. Mavi için mavi mavi masmavi gözleri, yeşil için yine yeşillendi fındık dalları, kırmızı için kırmızı sana çok yakışıyor, sarı için sarı şekerim kalbine girerim seni mahvederim diyen annesinin cırtlak sesine maruz kaldılar belli bir süre.
    İsim:  IMG_8012.JPG
Görüntüleme: 36557
Büyüklük:  37.5 KB (Kilobyte)
    İsim:  IMG_7944.JPG
Görüntüleme: 36511
Büyüklük:  43.5 KB (Kilobyte)

Sonrada evdeki o renk materyalleri bulup renklerin üstüne koymalarını istedim. Zamanla diğer ara renkleri de ekledikçe evde o renk materyal bulmak dahada eğlenceli oldu onlar için. Fakat hala tam anlamıyla doğru renkleri söyleyemiyoruz oda zamanla diyelim.
    http://montessoriegitimi.blogspot.co...20Materyalleri

Bizim buralarda Montessori meteryalleri bayağı pahalı hatta Renk kutusunun fiyatı 70 franklarda geziniyordu. Ben de nette aradım taradım genıs caplı degişik renklerin farklı tonlarını bulamadım. ben de renkleri oturdum kendim yaptım
    İsim:  2013-10-10.jpg
Görüntüleme: 35592
Büyüklük:  22.1 KB (Kilobyte)

Renk kartlarımız biraz küçükler çünkü büyüttükçe renk kalitesi bozuluyordu. Kullanırken çocuğun yasına göre bazı renkleri kullanmayabilirsiniz ama çocuk büyükse olduğu gibi kullanılabilir. Mutlaka Montessorinin kendi renk kartları daha iyidir ama çok pahalılar. Kartlar için buraya tıklayabilirsiniz.

http://sudagidan.blogspot.ch/2013/10...dan-yaptk.html
    Konu Rukiye Vural tarafından (05.03.2015 Saat 14:50 ) değiştirilmiştir.

18-36 ay

Bu aylarda bebekler herseyi taklit etmek isterler ve cok güçlü bir sekilde bağımsız olmak herseyi kendileri yapmak isterler. Giysilerini giyebilir, ayakkabılarını çıkarabilir , kendi yemeğini yiyebilir, bunları cok cok az yardimlarla yapmasını sağlayabiliriz.
    Bu donemde mesela mutfakta da yardimci olabilirler, kendine ufak atistirmaliklar hazırlamasına izin verebiliriz. Mesele bir muzu dilimleyip yiyebilir ya da mandalina soyabilir. Bu sayede onu günlük rutinlerin içine de dahil etmiş oluruz çatışma ve krizler de minimuma iner.
    Seminerin sonunda yine çarpıcı bir video izledik, ancak o videonun linkini bulamadım fakat biraz icerigini aklımda kaldığı kadarıyla aktarmak istiyorum. Videoda Montessori bebeklerinin ev ortamlarını ve bebeklikten itibaren nasıl yetiştirildikleri gösterildi. 4 aylık, 7 aylık ve 16 aylık 3 bebeğin ailesi ve ev ortamları gösterildi. En ilgimi çekenlerden biri kendi boyuna uygun dolaplardan kendi kıyafetlerini alan ve giymeye çalışan, kendi kendine lazımlığa oturan, ailesiyle birlikte sofraya oturan, kendi yemeğini yiyen, abisinin ardından sofradan kendi tabağını, bardağını kaldırmaya çalışan 16 aylık bebek oldu.
    Seminer bitimindeki sohbet sırasında Montessori annelerinden biri olan Seda hanım kendi çocuğunun 16 aylıkken kendi tabağından çorba içebildiğini söyledi. O aylarda başka bir arkadaşı da kendi çocuğunun asla çorba içemeyeceğini belirttiğinde ona " peki fırsat verdin mi hiç kendisinin içmesine" diye sorduğunu ve arkadaşının da "yoo hiç denemedik" dediğini söyledi. Sonra o çocuğa da fırsat verildiğinde 5. Kaşıktan sonra çorbayı kendi kendine içebildiğini anlattı.

Bu döneme kadar ben de kızımın yemeklerinin çoğunu kendinin yemesini sağladım ancak sadece elle yenebilecek yiyecekleri denemiştik.
    Hiç çorba içebilir mi denemedim. Seminer akşamı heyecanla eve döndüğümde akşam yemeğinde çorba içirmeye çalıştım. Tabi ki daha çok sandalye içti çorbayı ve tabi ki babamız da pek ümitli değildi bizden. Zaten onun dediği gibi oldu çorbayı içemedi ama ilk seferde başarmasını zaten beklemiyordum, sadece fırsat verilmiş olması onu çok mutlu etti. En azından tabağa ve kaşığa aval aval bakmadı, kaşığı eline aldı, kaseye sokup sonra da ağzına götürdü, çorbaları yaladı falan. Sonrasında etrafı temizlemek için bir saat uğraşsam da buna değdi. Bugün ise kıyafetlerini kendi çıkarması için o fırsat verdim ve baktım ki Elaine'in dediği gibi az, çok az bir yardımla montunu, çoraplarını, taytını, bodysini çıkarabildi. Giyinmesi için de fırsat verdim tabi ki giyinmek soyunmak kadar kolay değildi ama yine de biraz uğraştı giymeye. Tabi ki yemek yemek, soyunmak, giyinmek çooooooooook uzun sürdü. Bunları onun yerine kendim yapsaydım 5 ila 8 dakika arasında hepsi biterdi sonra ben de belki başka işler yapabilirdim, sonra bu yıllarca devam ederdi ve ben kızıma bunları öğrenmesine fırsat vermeden yıllar geçirebilirdim ve belki 7 yaşına geldiğinde işlerini kendi kendine yapamadığı için, bu yaşta onu hala ben giydirdiğim, ben yedirdiğim, ben içirdiğim için şikayet eder dururdum.

Ama böyle yapmamaya kararlıyım, aslında çok önce vermiştim bu kararı. Montessori ile ilk tanıştığım anda vermiştim, fakat kızımın büyüdüğü bu 14 ay içinde bir çok şeyi de hep ertelemişim. Aslında kendimi kızımı rahat büyütüyorum, her istediğini yapmasına izin veriyorum diye avutuyormuşum. Ama meğerse hep daha küçük, yiyemez, içemez, giyinemez, YAPAMAZ demişim. Neleri yapabileceğine inanmak istememişim. Büyüdüğünü görmek istememişim, ona güvenmemişim.

Açıkçası kızdım bu yüzden kendime. Hep sınırlar koymuşum, bu benim suçum mu bilmiyorum. Sanırım bundan başkasını bilmediğim için böyle yapıyorum, Maria Montessori 100 yıl önce söylemiş bunları ben ise 30 yaşındayım fakat benim annem, babam, onların annesi, babası ve onların ki de tanımamışlar onu. Hep kısıtlamışlar bizi, hep sınırlamışlar, hep YAPMA, HAYIR ya da sen YAPAMAZSIN larla büyümüşüz. Hiç cesaretlendirilmemişiz. Bir çok şeye fırsat verilmemiş o yüzden fabrika ayarlarımız bu şekilde, hep bebekler yapamaz zannediyoruz, neyi yapabileceklerini görmek istemiyoruz.

Seminerin sonunda arkalarda oturan bir beyden çok güzel bir soru geldi. "Ben bunları kafamda oturtmaya çalışıyorum ve bu kadar özgürlük ve bağımsızlık veriyorsunuz ama her şeyin bir kuralı, saati var diyorsunuz. Düzenli olacak, kendi işlerini yapacak, kuralları öğrenecek diyorsunuz. Bunların ikisi birlikte nasıl olacak? " dedi.
    Cevap çok güzeldi, "ona bunları yapabileceği ortamı hazırlayacaksınız, fırsat vereceksiniz, sabırlı olacaksınız, kendisinin yapmasını bekleyeceksiniz, acele etmeyeceksiniz, onun yerine yapmayacaksınız, çok çok az yardım ederek kendisinin keşfetmesini sağlayacaksınız, sahip olduğu becerilerden fazlasını sunmadan hayata hazırlayacaksınız. Sınırlı bir ortam içinde sınırsız izin vereceksiniz."

annelikilhami blogundan alıntıdır.
    Mark Twain.

2-3 yaş evde yapılabilecek etkinlikler

Montessori aktivitesi denildiğinde insanların aklına nedense daha önce eşi benzeri görülmemiş etkinlikler geliyor. Ancak bu aktivitelerin pek çoğu bir ailenin günlük yaşamında yaptığı işlerden esinlenerek hazırlanmış, her evde bulunabilecek malzemelerle kolayca gerçekleştirilebilecek etkinlikler. Sadece biraz yaratıcılığınızı konuşturmak yeterli. İşte 2-3 yaş civarı çocuklar için faydalı olacağına inandığım Montessori etkinlikleri…

1- Çorabın Eşini Bul
    (Hedeflenen Beceri: Eşleştirme, Ev işlerine yardım)
    Çamaşırlar yıkandıktan sonra katlama-ütüleme faslı her evde olur. Çorap eşleştirme aktivitesi bizim Can ile çok sık yaptığımız ve Can’ı eğlendiren, bana yardımcı olduğu duygusunu hissettiren bir aktivite. Tüm çorapları karışık olarak yere koyup, Can’dan birbiriyle aynı çiftleri bulmasını istiyorum. O çiftleri bana verdikçe, ben de katlıyorum.

İsim:  corap.jpg
Görüntüleme: 39704
Büyüklük:  89.5 KB (Kilobyte)

2- Kağıt Örgüsü
    (Hedeflenen Beceri: Küçük motor gelişimi)
    Çocukluğumuzda hemen hepimizin yaptığına emin olduğum kağıt örme aktivitesi, Montessori felsefesine çok uygun bir etkinlik. Çocukların küçük motor becerilerini geliştirmeye yönelik olan bu aktivite, renkli kağıtları kullanarak yaptığınızda çok eğlenceli oluyor ve çocukların çok hoşuna gidiyor.

İsim:  kagitorme.jpg
Görüntüleme: 44613
Büyüklük:  85.7 KB (Kilobyte)

3- Küçük Market
    (Hedeflenen Beceri: Sayılar, Sınıflandırma, Sosyal ortamlara uyum)
    Çocukların günlük hayatta aileleriyle beraber yaptıkları market alışverişinden yola çıkılarak, çocuklara değişik beceriler kazandırmak mümkün. Aşağıda sizler için hazırladığım tüm sayfaların renkli çıktılarını aldıktan sonra işaretli yerlerden kesin. Fotoğrafların adetlerini çoğaltmak için her sayfadan birden fazla çıktı alabilirsiniz. Kağıtların kolayca yırtılmaması için arkalarını kartonla sağlamlaştırabilirsiniz. Oyunda 2 rol mevcut: Alışveriş yapan müşteri ve market sahibi. Oyunun başlangıcında market sahibi ürünleri alır, müşteri de oyuncak paraları… Müşteri market sahibinden belli ürünler isteyerek alışveriş yapar ve oyuncak parayla karşılığını öder. Bu oyunu daha geliştirmek ve gerçekçi yapmak isterseniz, evde küçük sepetleriniz varsa ürünler sepetlere yerleştirilebilir ve alışverişten sonra torbalara konulabilir. Market sahibi rolünde olan çocuktan sebzeler, meyveler, kahvaltılıklar, kırmızı olan yiyecekler gibi değişik ürün grupları istenerek sınıflandırma becerileri geliştirilebilir.

İsim:  KucukMarket1.jpg
Görüntüleme: 37473
Büyüklük:  84.0 KB (Kilobyte)

İsim:  KucukMarket2.jpg
Görüntüleme: 36099
Büyüklük:  84.9 KB (Kilobyte)

İsim:  KucukMarket3.jpg
Görüntüleme: 35924
Büyüklük:  86.1 KB (Kilobyte)

İsim:  KucukMarket4.jpg
Görüntüleme: 35486
Büyüklük:  90.8 KB (Kilobyte)

4- Çatal-Kaşıkları Düzenle
    (Hedeflenen Beceri: Sınıflandırma, Ev işlerine yardım)
    İşte günlük hayatta sıkça gerçekleştirdiğimiz bir ev işinden yola çıkılarak yapılabilecek bir Montessori aktivitesi daha… Bulaşık makinasını boşaltırken Can’ı yanıma çağırıp, bana yardımcı olup olmayacağını soruyorum. Çoğunlukla yardım etmek istiyor. Ben de keskin bıçakları ayırdıktan sonra, çatal-kaşıkların bulunduğu sepeti eline veriyorum. Mutfaktaki çekmecede çatal-bıçak ve kaşıkları doğru yere koymasını istiyorum. Birkaç denemeden sonra 2-3 yaş grubunun bu işi ne kadar başarıyla yapabildiğine şaşıracaksınız.

İsim:  catalkasik.jpg
Görüntüleme: 34999
Büyüklük:  46.6 KB (Kilobyte)

5- Renklerine Göre Eşleştir
    (Hedeflenen Beceri: Eşleştirme, Renkleri tanıma)
    Renklerine göre eşleştirme oyununu 2 şekilde oynamak mümkün. Aşağıda sizler için hazırladığım 2 sayfayı yazıcıdan renkli olarak çıktı alın. Bu kağıtları yere koyun ya da kaymamasını istiyorsanız ufaklığın boyuna uygun bir masaya/sehpaya bantlayın. Birinci oynama şeklinde renkleri işaret ederek, o renklere uygun küçük eşyaları evden bulup size getirmesini isteyin ve ilgili renklerin üzerine koymasını isteyin. İkinci oynama şeklinde, bu renklere uygun en az 20 küçük objeyi büyükçe bir çanağın içine koyup karıştırarak, çanağın içindeki objeleri ilgili renklerin üzerine koymasını isteyin.

İsim:  RenkEslestir1.jpg
Görüntüleme: 35388
Büyüklük:  77.9 KB (Kilobyte)

İsim:  RenkEslestir2.jpg
Görüntüleme: 35148
Büyüklük:  82.9 KB (Kilobyte)

6- Bulaşık Yıkama
    (Hedeflenen Beceri: Ev işlerine yardım, Küçük motor gelişimi)
    Can’ın 2 yaşından beri bizimle yaptığı bu aktivite evdeki işbölümünü öğrenmesine ve küçük motor becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Elbette Can’la beraber bulaşıkları yıkarken, keskin bıçakları biz hallediyoruz. Onun dışında porselen tabaklar ve cam bardaklar dahil herşeyi o sudan geçiriyor ve biz bulaşık makinasına yerleştiriyoruz. Bulaşıklar ara sıra elinden kaysa da şu ana kadar henüz bir kaza olmadı Elbette kırılacak eşyaları yıkarken nazik ve dikkatli olması gerektiğini sürekli hatırlatıyoruz. Suyla uzun uzun oynamak bu aktivitede Can’ın en sevdiği özellik.

İsim:  bulasik.jpg
Görüntüleme: 34909
Büyüklük:  43.9 KB (Kilobyte)

7- Yüz Giydirme
    (Hedeflenen Beceri: Vücudu tanıma)
    Ufak çocuklar yaklaşık 1 yaşından itibaren yüz parçalarını öğrenmeye başlar ve 2 yaş civarına geldiğinde bu konuda ustalaşır. Bu oyunu oynamak için 1 numaralı sayfadaki yüz resmini ve 2-6 numaralı sayfalardaki yüz parçalarını renkli çıktı alın. 2’den 6’ya kadar olan sayfalardaki yüz parçalarını makas yardımıyla kesin. 1 numaralı sayfayı yere koyun ya da kaymamasını istiyorsanız ufaklığın boyuna uygun bir masaya/sehpaya bantlayın. Çocuğunuza göz, burun, saç, ağız, bıyık, gözlük gibi yüz parçalarını vererek boş suratın üzerine dilediği gibi yerleştirmesini isteyin.

İsim:  YuzGiydirme1.jpg
Görüntüleme: 35860
Büyüklük:  85.4 KB (Kilobyte)

İsim:  YuzGiydirme2.jpg
Görüntüleme: 35633
Büyüklük:  72.7 KB (Kilobyte)

İsim:  YuzGiydirme3.jpg
Görüntüleme: 35306
Büyüklük:  71.1 KB (Kilobyte)

İsim:  YuzGiydirme4.jpg
Görüntüleme: 35517
Büyüklük:  70.8 KB (Kilobyte)

İsim:  YuzGiydirme5.jpg
Görüntüleme: 35063
Büyüklük:  75.2 KB (Kilobyte)

İsim:  YuzGiydirme6.jpg
Görüntüleme: 34985
Büyüklük:  67.7 KB (Kilobyte)

bebekveben blogundan alıntıdır.
    Mark Twain.

Süt boyama renk çalışması

Mark Twain.

Gökkuşağı Süt (Süt Boyama)

İsim:  IMG_7029.jpg
Görüntüleme: 35003
Büyüklük:  29.6 KB (Kilobyte)

Bu etkinliği okul öncesi yapmayan yoktur herhalde..
    Bizde eksik kalmıyalım dedik..
    Malzemeler
    -Süt
    -Boya (gıda boyası)
    -Bulaşık deterjanı

Açıldıktan sonra tüketme süresi geçmiş bir tabak süt alınır, içine boya damlatılır..
    Daha sonra içine çok az miktarda bulaşık deterjanı damlatılır ve sütün renk değiştirmesi keyifle izlenir..

İsim:  IMG_7037.jpg
Görüntüleme: 34544
Büyüklük:  32.8 KB (Kilobyte)

Bu işlem bittikten sonra fırça yardımı ile Duru boyaları dağıtarak desen yaptı…
    Sonra tamamen karıştırdı ve ortaya lacivert bir süt çıktı..
    Bu işlemi 3 kez yaptık..

İsim:  Canon-60-D-142.jpg
Görüntüleme: 34490
Büyüklük:  40.9 KB (Kilobyte)

Dilerseniz bunu kulak çöpü ile de yapabilirsiniz..
    Yine süte boya damlatıp kulak çöpüne bir samla bulaşık deterjanı döküyorsunuz ve tam boyanın ortasına batırıp çıkarttığınızda ortada kocaman bembeyaz bir daire oluşuyor..
    Burada biz boyaları mikrop olarak düşündük, deterjanı da sabun..
    Ellerimizi sabunla yıkadığımızda mikroplar aynı bu şekilde bağırışıp kaçışmaya başlar dedim Duru’ya…çok güldük..
    Ama uykusu gelmiş yorgun düşmüştü artık pek fazla oynamak istemedi
    Bu iki videoda olayı daha net anlatıyor..
    Kulak çöpü ile;

[video=youtube;Hr6dZ6aWpF4]https://www.youtube.com/watch?v=Hr6dZ6aWpF4[/video

enduruyanim blogundan alıntıdır.
    Mark Twain.

Mark Twain.

renklere göre eşleştirme etkinliğine bir örnek hem kolay hem her evde yapılır bir çalışma. geri dönüşümcü annelere geri dönüşümcü çocuklar yetiştirme fırsatı

İsim:  c1b6fa9ff54903e8b9316ba2c4215e95.jpg
Görüntüleme: 34602
Büyüklük:  76.4 KB (Kilobyte)

Yer
    İstanbul
    Mam Çalmuk isimli üyemizin çalışması

Oğluma yaptığım oyun kitabım..koli kartondan 2 eşit kare kesilir ve mutfak bezi+keçe ile kaplanir.bu işlemler için silikon tabancası kullandım.önceden biriktirilen islak mendil kapaklari temizlenir
    pcden cikma hayvan resimleri kesilerek boyanir.her bir göze farkli modeller bantla yapistirilir..(oğlum küçük olduğu için her hayvani tanimasi adina.büyüdüğünde eşlesme yapmak için resimler 2li değiştirilecek....)
    kitabın aralanmamasi için yanina lastik tutturulur.keserek olusturulan harflerle oğlumun adı yazilarak yapistirilir.

İsim:  FB_IMG_1457626251643.jpg
Görüntüleme: 34357
Büyüklük:  45.0 KB (Kilobyte)
    İsim:  FB_IMG_1457626257485.jpg
Görüntüleme: 34199
Büyüklük:  30.6 KB (Kilobyte)
    İsim:  FB_IMG_1457626306928.jpg
Görüntüleme: 34234
Büyüklük:  46.4 KB (Kilobyte)
    İsim:  FB_IMG_1457626310138.jpg
Görüntüleme: 34364
Büyüklük:  65.7 KB (Kilobyte)
    İsim:  FB_IMG_1457626313101.jpg
Görüntüleme: 33930
Büyüklük:  64.3 KB (Kilobyte)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)