1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Çocukla Yemeğe Çıkıp Eve Tok Dönebilmenin Sırları

Çocukla Yemeğe Çıkıp Eve Tok Dönebilmenin Sırları

İsim:  healthy-family.jpg
Görüntüleme: 1090
Büyüklük:  30.6 KB (Kilobyte)

Siz de ne zaman çocukla dışarıya yemeğe gitseniz eve aç mı dönüyorsunuz? Zor bela ağzınıza attığınız bir iki lokma da burnunuzdan mı geliyor? Kapıdan çocuğunuz bir taraftan, siz bir taraftan zırlayarak mı giriyorsunuz? Emin olun yalnız değilsiniz. İşte bu yüzden sizin gibi birçok anne dışarıda lokmaları boğazına düzmektense evde oturup peynir ekmek yemeği tercih ediyor. İyi de nereye kadar? Bugün sizler için çocukla restorana gidip eve tok dönmenin püf noktalarını anlattım. Şimdiden hepinize başarılar dilerim.
    Restorana giderken yanınıza mutlaka bir acil durum çantası alın. Çantanızda çocuğunuz için ek giysiler ve restoranın yemeklerini beğenmeme ihtimaline karşı çocuğu oyalayacak boya malzemeleri, bir iki oyuncak gibi kurtarıcılar olsun. Evet, kendiniz için tansiyon aletinizi, sakinleştiricinizi de alabilirsiniz.
    Restoran ve yemek tercihinde yeni keşiflerden mümkün olduğunca kaçının. Kabak tadı vermediği sürece daha önce gittiğiniz, memnun kaldığınız yerleri ve yiyecekleri tercih edin. Tabi hâlâ sizi içeri kabul ediyorlarsa.
    Restorana romantik bir akşam yemeği için gelmediğinizi aklınızdan çıkarmayın. Garsona söyleyin hemen o şamdanı kaldırsın! Çocuk devirecek yangın çıkacak şimdi. Unutmayın ki bu akşam tek hedefiniz etraftan küfür yemeden karnınızı doyurmak. Hedefe kilitlenin!
    Çocuğunuzu restorana tok götürmeyin. Ama siparişler gelene kadar diğer masalardaki yiyeceklere saldıracak kadar da aç bırakmayın. Bu ince çizgiyi korumak zordur, biliyorum, ama boşuna size “anne” demiyorlar, bunu da başarırsınız inanıyorum.
    Restoranda çocuğunuzun sorumluluğunu asla tek başınıza üstlenmeyin. Zaten kırk yılın bir başı yemek hazırlayıp mutfak toplama derdinden kurtulmak için yemeğe çıktınız. Kocanız da şambabası değil. Bırakın biraz da o ilgilensin.
    Sipariş verirken “Ay bu çocuk ne yiyecek, zaten kendisi solucan kadar” diye ona yemek söylememeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Normalde açlıktan nefesi kokan çocuklar söz konusu analarının restorandaki tabağı olduğunda birer aç kurda dönüp her şeyi talan edebilirler. Midelerinin esneme kapasitesine siz bile inanamazsınız. Sakın çocuğu tabağınıza yaklaştırmayın.
    Asla ve asla eşinizle aynı tabaktan ortak yiyeceğiniz bir şey ısmarlamayın. Unutmayın, anne çocuk peşindeyken babalar lüp lüp malı götürmeye devam eder. Masaya döndüğünüzde kocanızın kafasına boş tabağı geçirmek istemiyorsanız salatanıza kadar her şeyi ayrı sipariş edin.
    Eşinizin ya da çocuğunuzun tabağınızdan otlanmasına izin vermeyin. İki lokma o alır, bir lokma bu alır, yine aç kalan siz olursunuz. Tabağınızı savunun. O çatalı bıçağı boşuna mı koydular yanına?
    Çocuğunuz neyi seviyorsa ona onu sipariş edin. Sırf sağlıklı diye çocuğunuzun sevmediği yiyecekleri masaya taşıtmayın. Aksi halde bol yemek israfına ve hesabın kabarmasına sebep olursunuz.
    Çocuğuna yemek sipariş ederken balık gibi, kemikli et gibi, sizin ayıklamanızı gerektirecek yiyeceklerden uzak durun. Sadece kendi yemeğinize odaklanın!
    Zorunda kalmadıkça çocuğunuza sulu yemek sipariş etmenizi de tavsiye etmem. Zira suyunda banyo yapmaya kalkabilirler. Köfte gibi şiş gibi yemesi kolay kuru yiyecekler daima hayat kurtarır.
    Çocuğunuzun kendi kendine yemesine müsaade edin. “Ay etraf batacak, ay elini saçına sürecek,” gibi dertlerine girmeyin. Fırsat bu fırsat! O yemek yiyorum diye yemeğini kafasına gözüne yedirirken siz karnınızı doyurun.
    Çocuğunuza yemek yedirmek için “Bak lokma arkandan ağlayacak / hadi ham et” diye dil dökmeyi, tasla peşinden koşmayı bırakın. Yemiyorsa yemesin kardeşim. Bir öğün aç kalırsa açlıktan ölmez. Siz kendinizi doyurmaya bakın.
    Çocuğunuz yemekle oyalanmıyorsa, ayağa kalkmak istiyorsa derhal B planına geçin. B planı: Acil durum çantanızı açın ve çocuğun oyalanacağı boya kalemi, oyuncak gibi kurtarıcıları tek tek ortaya çıkarın.
    Acil durum çantası da çocuğu kesmedi ve çocuk restoranda ayaklandıysa C planına geçin. C planı: Çocuğun yaramazlıklarından haberiniz yokmuş gibi davranıp önce babanın kalkmasını beklemek.
    Baktınız ki baba da C planını size karşı kullanıyor, hemen D planına geçip babaya masa altından okkalı bir tekme indirebilirsiniz. E malum, baba evinizden getirmediniz bu veledi. Biraz da babası baksın, canım.
    Etraftakiler sizi ve çocuğunuzu kınayıcı bakışlarla süzüyorsa, cık cık ediyorsa hiç oralı olmayın. Herkes kendine baksın şekerim. Kırk yılın bir başı dışarıda yemek yiyorsunuz, kimsenin lafına sözüne pabuç bırakmayın.
    Dökülen yiyecekler, altı üstüne getirilen yemek masası, itinayla boşaltılan tuzluklar için restorandan çıkmadan masaya iyi bir bahşiş bırakmayı unutmayın. Tabi arkanızdan küfür yememek ve bir başka gün tekrar içeri girebilmek istiyorsanız.
    Bütün bu püf noktalarına dikkat ettiğiniz halde sofradan yine de doymadan kalkmak zorunda kaldıysanız yılmayın. En kısa zamanda tekrar deneyin. Bazen başarıya ulaşmak için tekrar tekrar denemek gerekir.
    Haydi, şimdiden hepinize afiyet olsun!
    SOSYAL GÜVE
    Konu Rukiye Vural tarafından (07.12.2017 Saat 12:59 ) değiştirilmiştir.
    Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)