4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: su kefiri

su kefiri

‘Tibi' ya da 'tibicos' olarak da bilinen su kefiri, bağışıklık sistemini güçlendiren, dinçleştirici etki yaratan Meksika kökenli mucize bir içecektir.
    20. yüzyıl başlarında Avrupa'da da kullanılmaya başlanan su kefirinin yaygın olarak bilinen süt kefiriyle ilgisi yoktur.
    İlk içenler biraz garipsese de limonata ile meyveli gazoz arasındaki tadıyla sağlıklı olduğu kadar lezzetli de bir içecek olan su kefirinin soğuk tüketilmesi önerilir.
    Su Kefiri Taneleri
    Hem maya, hem de laktik asit bakterisi içeren su kefiri taneleri bir mikroorganizma karışımından oluşur. Ancak taneciklerin bileşenlerine dair bilgiler oldukça sınırlıdır.
    Tanecikler maya olarak bazı Candida, Brettanomyces, Saccharomyces, Cryptococcus ve Rhodotorula türleri, bakteri olarak Lactobacillus hilgardii, Lactobacillus casei ve diğer Lactobacillus türleri, birkaç Bacillus türü, Brevibacterium vermiforme ve Lactococcus lactis içermektedir.
    Yine de su kefiri tanecikleri bileşiminin sabit olmadığı ve ilk yetiştiği yere göre değişiklik gösterebildiği sanılmaktadır.
    Mayalar alkol, karbondioksit ve tat vermekte, bakterilerse tat ve asit vermektedir.
    Nedeni henüz tespit edilememekle birlikte su kefiri taneciklerindeki mikroorganizmaların büyümesini sağlayan bir etki yaptığından iyi bir ürün elde etmek için mutlaka incir kullanılmalıdır. İncir yerine incir posası da kullanılabilir.
    Kuru üzüm, kaktüs yaprağı ya da benzeri kuru meyveler de kullanılabilir ancak bunlar büyüme konusunda incirle aynı etkiyi göstermediklerinden biraz farklı bir su kefiri elde edilir
    Su Kefirinin Yararları Nelerdir?
    Kefir, Kan basıncını düzenlemeye ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Solunum organları, mide ağrıları, müzmin bağırsak iltihapları, karaciğer iltihapları, bronşit, her türlü skeleroz, kalp krizi, safra kesesi, içerden ve dışardan çıkan çıbanlar, böbrek hastalığı,
    Kefir, solunum organları, mide ağrıları, müzmin bağırsak iltihapları, karaciğer iltihapları, bronşit, her türlü skeleroz, kalp krizi, safra kesesi, içerden ve dışardan çıkan çıbanlar, böbrek hastalığı, bulaşıcı sarılık, eklem hastalıkları, ishal, kabız, kan kaybı, sidik torbası hastalıkları, doğum sorunları, müzmin kadın hastalıkları ve sinir sistemi hastalıklarında kullanılır Ağır hastalıklardan sonra (nekahet, nekahat döneminde) iyileşmeyi destekleyici ve hızlandırıcı olarak da kefirden yararlanılabilir. Kefir özellikle bağırsaklardaki maddelerin kürileşmesini önlediğinden ömür uzatıcı olduğuna inanılır Kefir her gün içilmelidir; hemen kana karıştığından hazmı kolaydır Ağır, ciddi ve uzun süren hastalıklarda kefir çok miktarda ( sabah, öğlen ve akşam ½ litre) içilmelidir"
    Kefiri Nerelerde Kullanılır, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
    Su Kefiri herşeyden önce bağışıklık sistemini güçlendirerek bünyenin direncini artırır. Ayrıca tedaviyi destekleyici olarak kullanılabileceği yerler ve dozlar şöyledir:
    Nezle, grip, bronşit
    Günde 1 litre içilir
    Astım
    Günde 1 litre içilir (uzun süre)
    Sinir sistemi, sinirlilik, gerginlik, stres
    Günde 1 litre içilir
    Ülser, gastrit, mide rahatsızlıkları
    Günde 1 litre içilir (2 ay)
    Böbrek sorunları
    Günde 1 litre içilir
    Safra kesesi hastalıklar-
    Günde 1 litre içilir
    Kansızlık (anemi), Lösemi
    Günde 1 litre, ağır durumlarda 3 litre içilir (3 ay)
    Tansiyon
    Günlük ½ (yarım) litre su kefiri içmek tansiyonu düzenler
    Sidik kesesi (idrar kesesi) yangısı
    Günde 1 litre içilir
    Doku sertleşmesi (Skleroz)
    Günde 1 litre içilir
    Çıban, egzama, cilt rahatsızlıkları, deri alerjisi
    Günde ½ (yarım) litre kefiri sorunlu bölgeye sürün kurumasını bekleyin (2-4 hafta), rahatsızlık el veya yüzde ise sabahları kefir ile yıkayın.
    Su Kefiri Nasıl Yapılır?
    İki litrelik kefir suyunun hazırlanışı
    - 6 çorba kaşığı kefir
    - 100-150 gr toz şeker
    - 2 tane kuru incir
    - yarım limon
    Limon ve incirler tarım ilaçları içermemesi için çok iyi yıkanmalıdır.
    Bu bileşimi tahta veya plastik kaşıkla karıştırın (metal kaşık ve kap kefir taneciklerini öldüreceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır)
    24 saatte bir karıştırın.
    Asit derecesi her gün çoğalacaktır.
    En az 1, en fazla 3 gün bu şekilde olgunlaşsın. 1 gün bekleyen kefir yumuşatır, 3 gün bekleyen kefir pekleştirir, 2 gün bekleyen kefirse dengeler.
    Olgunlaşan kefiri plastik süzgeçten geçirip şişelere doldurun (yine metal süzgeç kullanmayın). İçindeki limonu sıkın ve karıştırın.
    Kalan kefiri musluk altında soğuk-akan su ile iyice yıkayın ve yukarıdaki gibi tekrar hazırlayın.
    Kefir çabuk çoğalır ; su ve biraz şekerle birkaç gün muhafaza edilebilir.
    Kefir bulmak çok zor olduğundan artan kefirinizi dostlarınıza hediye edin.
    Ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti..
    Mark Twain.

Su kefiri çok lezzetli, içinde bir yığın kabarcıklar var. Sıcak yaz günlerinde gazlı içecekleri benim gibi sevip zararlarından dolayı asla tercih etmeyenler için muhteşem.

Çok eğlenceli tarifleriyle oyna dur. Meyve suyuyla fermente et, ikinci fermentasyonda meyve suyu koy, bitki çaylarıyla dene. Tamamen hayal gücüne kalmış. Sayısız seçenek yaratabilirsin. Limon ekle limonata tadında olsun. Nane, limon ve yeşil çayla karıştırıp buzlu çay yap. Buzla shakerdan geçir süsle.

Her ilave ile tadı değişiyor. Asla hep aynı lezette olmuyor. Kuru meyveler, taze meyveler, şeker çeşitleri hepsi tatlı süprizler yaratıyor.
    Susuzluğa birebir. Elbette suya alternatif olamaz ama yazın sıcakta da sırf suyla olmuyor kiii.

Çocuklar çok seviyor. Hazır meyve sularıyla, gazlı, kolalı içeceklerle rahatça rekabet edebiliyor.

En çokta vakti dar olup da, iyi beslenmek ve iyi beslemek isteyenler için. Elbette taze sıkılmış meyve suları iyi bir tercih ama her sabah işe yetişmeye çalışan günümüz anneleri nasıl yapsın? Oysa benim su kefirim rahatça 3-4 gün saklanabiliyor.

Marketten taşımaktan kolay. Her 48 saatte bir hazır.
    Maliyeti çok ucuz. Mayaları öldürmediğin taktirde kullan dur.
    Mark Twain.

Güzel bilgiler için teşekkürler. su kefirini nereden temin edebiliriz ? ben biraz araştırdım fakat bır sonuca ulaşamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Selamlar... JALE

Alıntı fevja16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bilgiler için teşekkürler. su kefirini nereden temin edebiliriz ? ben biraz araştırdım fakat bır sonuca ulaşamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Selamlar... JALE
    Sevgili Fevja ben ingilterede yaşıyorum, internetten almıştım ama Türkiye'de de internet üzerinden satışı olduğunu arkadaşlarımdan öğrendim.. Googleda arama yapınca bir çok sayfa çıkıyor..
    Mark Twain.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler