6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Hastane çantasi hazirlama

Hastane çantasi hazirlama

HASTANE ÇANTASI HAZIRLAMA
    Doğum için için hastane giderken çantanızda olması gerekenler

Rukiye Vural Listesi

KENDİNİZ İÇİN
    Bunlar 2 takım gecelik veya pijama (bebeğinizi emzireceğinizden önden düğmeli olanları tercih edilmelidir), sabahlık,
    çorap,
    terlik,
    bol miktarda iç çamaşırı,
    kişisel temizlik ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, havlu, tarak, kolonya, vs.),
    küçük el aynası,
    bol miktarda hijyenik ped yada giyilebilen hasta bezi olmalı. Ben giyilebilen hasta bezinin çok daha kullanışlı olduğu tecrübe ile öğrendim. Hele ki sezaryen olmak zorunda kalınmış ise.
    En az iki adet emzirme sütyeni, meme uçlarını korumak için hazır satılan kompresler, meme ucunuza sürmek için krem, meme ucunuzu temizlemek için kullanacağınız mendiller,
    kirli çamaşır torbası.
    Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafeti doğumdan önce hazırlayıp, yerini eşinize yada doğumda yanınızda kalacak kişiye göstermenizde çok büyük fayda var.
    Yalnız hazırlayacağınız kıyafetin bedeninin, doğum öncesi kıyafetlerinizden en az bir beden daha geniş olmasına dikkat edin veya bol elbiseleri tercih edin. Ya da hamileyken giydiğiniz hamile kıyafetlerinizden bir takım koyabilirsiniz.

BEBEĞİNİZ İÇİN
    En küçük boy çocuk bezi (1 paket)
    Islak mendil (allerjik testi yapılmış olan markalar tercih edilmelidir)
    Zıbın (3 adet)
    Uzun kollu, bacaklı body (tulum) veya pijama (3 adet)
    Başlık (2 adet)
    Patik (2 çift)
    Çorap (3 çift)
    Eldiven (2 çift)
    Mevsime uygun yelek veya hırka (1-2 adet)
    Bebek battaniyesi
    Yumuşak küçük havlu
    Bebek mendili (Bol miktarda)
    Mama önlüğü 3-4 adet
    Kirli çamaşır torbası (1 adet)
    Pişik kremi
    Süt sağma pompası İnşallah ihtiyaç olmaz. Bence ihtiyaç olunca alınmalı illa ki bebek emzirilmeye çalışılmalı
    Port bebe yada bebek taşıma çantası yada ana kucağı

Aralarda tekrar olabilir:
    Emel M. Çelik 'in listesi

kahve mak. gibi küçük bir su isiticisi cok iş görür. Mama vermek zorunda kalirsaniz kaynatilip soğutulmuş su gerekiyor. Bi de bol sıvı tüketecegin icin rezene veya süt arttırıcı hazır caylardan alabilirsin. Yapabilirsen mutlaka kayısı hosafi yap, bağırsakların için çok gerekli. Iççamaşırlara cok gerek olmuyor aslında, daha cok hasta bezi. Gecelik altli üstlü degil de elbise olursa cok daha iyi. Hatta boydan boya düğmeli olursa cok rahat. Emzirme yastığın varsa mutlaka götür. Çünkü ilk zaman bebeği tutmak zor oluyor.

Meme ucu petlerini hic kullanmadım, ilk günler zaten süt inmedigi için cok lazım olmuyor. Yatak koruyucu bezler var, onlari mutlaka al. Kalanı bebek alt açmada kullanırsınız. Ya da bebek icin al, sende onu kullanirsin

Bu markayı ilk kez aldim, ama sürekli aldığımın markasını unuttum. Her şekilde işini görür ama ebatlara bak. 60*60 bebek icin uygun ama sana biraz küçük kalabilir, yetişkinler icin daha büyükleri var

İsim:  10934020_10153014485259573_580068275878103879_n.jpg
Görüntüleme: 170
Büyüklük:  84.4 KB (Kilobyte)

Biberon ve emzik almalısınız. Emzik nuk veya avent olabilir. Emerek rahatladiklari için ikerde büyük kolaylık olacak. 6 aya ya da 1 yaşa kadar silikon olanları kullan, sonra kauçuk. 0-3 aylik olanlardan alınacak. Zararlı diyenlerle bakma, ben cok araştırdım 2 yasina kadar iyi, sonra bırakacak. Biberon gaz yapmaması icin kesinlikle Dr. Brown öneririm. Cam sağlıklı olur diye düşünme, plastik olanı makbul,(cama sütün içindeki birşeyler yapışıyormus )

Ilk gün süt inmeyebilir, onun için göğsün sertleşerek acı verir. Eczaneden tirle al. (Vakumlu pompa gibi bişey- en fazla 10 -15 lira. Süt sagma pompasına gerek yok hemen, çünkü 1 aydan önce kullanılmıyor onlar

Bir de göğsüne koymak icin termafor al, ya da jel petler var. (Süt inmesi icin )Su isitici bunun icinde lazim olur

İsim:  1610867_10153014498469573_6802501196984436945_n.jpg
Görüntüleme: 146
Büyüklük:  63.2 KB (Kilobyte)

Başına tac al istersen, kırmızı bulursan iyi, yoksa kurdeleyi dolarsin, daha kullanışlı

Çay kaşığı ya da tatli kaşığı al illa ki lazim oluyor göreceksin

Islak mendil al, yeni doğan icin unibaby en iyisi. Pamuk al, brn oğlumun poposunu sicak suya pamuk batırıp sildim hep, eve geçtiğinde direk yikarsin, daha iyi. Ilk ay bebegi sampuanlamaman lazım ya da haftada bir kullanirsin.onu da bu marka al, en sağlıklısı bu. Göbek bağı düşmeden yıkama. Gobek bağını kapatmak icin streil gazlı bezin olsun

İsim:  1975246_10153014510634573_5887636256162898905_n.jpg
Görüntüleme: 143
Büyüklük:  42.2 KB (Kilobyte)

Bebek 1-2 aylıkken sünnet düşünürseniz büyük kolaylık, cok çabuk iyileşiyor

Bebek için tirnak makası lazim, ilk hafta yumuşak gibi, kolay kırılıyor ama sonra jilet gibi. Mümkün olduğunca eldiven takma, dokunmalari gerek anneye

bebek için cok fazla küçük kıyafet alma sakin, hemen büyüyorlar, hic giyemeden kalıyor. Benim oğlum 3.200 dogdu, 1. Ay 4.200, 2. Ay 6.200, 3. Ay 8. 200 oldu 6 aylıkken 1 yas kıyafeti almak zorunda kaldım

Mama önlüğü degil de penye olan salya önlüğü al. Alabildigin kadar, 2 düzine bile az. Hem kusuyorlar hem salya akıtıyorlar

müslin kumastan örtüler var, 12 adet alirsan cok işini görüyor, hersey icin kullanışlı.

İsim:  10926429_10153014525799573_5350410941618391704_n.jpg
Görüntüleme: 142
Büyüklük:  62.5 KB (Kilobyte)

2 çanta hazırla, hemen dogum olduğu zaman lazim olacaklarla, servise çıktığında kullanacaklarını ayir. Gecelik ve bebek icin kıyafeti hemen istiyorlar, üstte onlar ayri posetlerde olsun. Bir de havlu kağıt cok işini görecek

Dalinin alt acmasi daha buyuk, anne icinde rahatlikla kullanılıyor.

Kanguru düşünüyorsan düşünme çocuğu askıya alıyor, rahatsız. Ama bebeği tasimak bağı güçlendirir, wraplardan (sling) alabilirsin. Ghala bazı kabilede 6 aya kadar çocuğu yere koymazlarmis, 6. Ay yere basma töreni yaparlarmış. Yani bebeği kucaklamak, hep yaninda olman önemli. Alışmasın kucağa dediklerine bakma, sanirim 4. aya kadar alışma gibi bi durumları yok. Ama biberon olayı farkli. Biberona alisirsa, memeyi almaz. O yüzden süt gelse de gelmese de önce memeye tut, sonra biberon.

A bir de "Anneligin ötesinde " diye bir kitap var, onu al oku, rahatlarsin soru işaretlerini gideriyor, Aşı karşıtı akımlar var, onlara kapılma. Nedeni kitapta son derece açık

Yer
    Muğla
    ben bunu bir arkadaşa yazmıştım, sen dili olmuş, yayınlanacağını bileydim biraz daha dikkat ederdim

Yer
    Afyonkarahisar
    Teşekkürler.

Yer
    Afyonkarahisar
    Beni en çok geren bu konuydu ve hepinizden Rabbim razı olsun. O dönem yaptığınız bu güzel iyiliği asla unutmayacağım. Teşekkürler.
    Mevlam görelim ne'eyler, N'eylerse güzel eyler...

Mama verilmek zorunda kalinirsa medela calma diye bir biberon var onu kullanin lutfen.onu kullanan bebekler anneyi emmeyide birakmiyorlar.suan gazi üniversitesi relaktasyon merkezi tarafindan onerilen bir urun.fiyati biraz pahali ama deger.benim hatam bu biberonu birakmam oldu tecrübeyle sabittir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)