1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Glutensiz Arnavurt Ciğeri

Glutensiz Arnavurt Ciğeri

İsim:  IMG-20190203-WA0002.jpg
Görüntüleme: 342
Büyüklük:  96.3 KB (Kilobyte)
    Bir süredir Lupus teşhisi ile glutensiz beslenmeye çalışıyorum. Otoimmun Hastalıklarda araştırmalar devam etsede beslenmenin önemi yadsınamaz. Özellikle glüten hassasiyeti olan hastalarda ağrıların artması ile sonuçlanan ve hastalığın seyrini değiştiren bir durum söz konusu, yaşarak öğrendim.
    Lupus (S.L.E) henüz çok bilinmeyen bir hastalık. Gerçekten çok sıkıntılı dönemler yaşayan insanlar dış görünüşlerinde herhangi bir degişim olmadığı için yaşadıklarını anlatamamaktan şikayetçiler.
    Neyse konuşmaya devam ederiz. Ben glütensiz beslenme esnasında uyguladığım tarifleri paylaşmaya çalışacağım.
    Bu gün canımız arnavut ciğeri isteyince glütensiz nasıl yaparız diye düşünüp hemen bir çözüm ürettik.

Malzemeler

1 kilo dana ciğeri
    1kilo patates
    1 paket sinangil glütensiz ekmek unu (paketin 1/4 ü kullanılıyor)
    4 adet orta boy soğan
    Yarım demet maydonoz
    1 yemek kaşığı tatlı kırmızı pul biber
    1 tatlı kaşığı karabiber
    Tuz
    Kızartmalar için yağ (ben zeytinyağ kullanıyorum)

Yapılışı

Patatesleri soyup küp küp doğrayıp kızartıp bir kağıt havlu üzerine alın.

Soğanları piyazlık/ jülyen doğrayıp çukur bir kapta biraz tuz ve bir tatlı kaşığı karabiber ile iyice ovup bir kenara ayırın.

Ciğerleri küp küp doğrayın büyük olmasın ama. Glütensiz undan bir kaç kaşık borcam üzerine alın kırmızı biberin bir kısmını bu unla karıştırın. Ciğerlerin yarısını bu glütensiz un karışımı ile harmanlayıp kızgın yağa koyup renk degiştirinceye kadar kızartın. Tüm cigerler glütensiz un ile bulanmış olacak. Ciğerlerinizi de bu şekilde hazırladıktan sonra yemeğimizi sunum aşamasına geldik.

Ben oval borcam kullandım siz nasıl bir servis yapmak istiyorsanız ona göre tabak seçersiniz. Kenara ayırdığımız soğanların suyunu iyice sıkıyoruz. Maydonozları ince ince doğruyoruz.

Bir sıra karaciğer bir sıra patates kızartması üzerine soğanların yarısını ve maydonozun yarısınu ekiyoruz. İkinci sıra aynı sıra ile tekrarlıyoruz. Katlar arasında çok az az tuz ekiyoruz.

Glütensiz Arnavut Ciğeriniz sunuma hazırdır. Afiyet olsun.
    Konu Rukiye Vural tarafından (03.02.2019 Saat 16:55 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler