PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev yapımı oyun hamuru ve duyusal oyun hamurlarıı nasıl yapılır

Rukiye Vural
05.01.2015, 18:27
çocuklarımızı zararlı maddelerin etkilerinden korumak için oyun hamurlarını evde yapabiliriz

http://www.youtube.com/watch?v=mvD5EPLWe0k

Emine Vural
05.01.2015, 20:49
Hey gidi çocukluğumuz hey.. Az mı oynadık bu tarifteki hamurla :D:o

Rukiye Vural
09.01.2015, 18:54
portakal ile oyun hamuru yapımı Rüveyda Dündar Ergin tarifi
Oyun hamuru yaptık biz,
Portakalı ince rendeyle çok derine dalmadan rendeledim, 1 cay bardağı kadar suda haşladım. Pişince blendırdan geçirdim,
Bir su bardağı kadar un bir kaşık kaya tuzu... Yoğurdum... Ben bunları yaparken oğlum portakalı yedi bir yanda da tutkalim pişti başka bir is için... Hamaratız yani...
Not: kabuğu mikrodalgada pişirmek daha akıllıca...
Tuz, bakteri oluşumunu engelliyor, portakal kabuğu ise kabuğundaki sülfürik asit sayesinde hamuru yapışmaz yapıyor... Normalde birkaç damla yağ konur. Böylece ellerini sağa sola dokundurma demiyorsunuz..

joyhbuber
11.01.2015, 19:03
Aslında evde iki şekilde oyun hamuru yapabilirsiniz. Bunlardan birincisi hamuru pişirerek ikincisi ise hamur pişirilmeden yapılıyor. Pişirilek yapılan oyun hamuru daha kolay şekil olamakla birlikte, pişirilmeden yapılan hamurun yapımı daha pratiktir ve sabırsız çocuklarımızı bekletmek zorunda kalmadan 2-3 dakika içinde hazırlayabiliriz. Tercih sizin.

1. Tarif (pişirmeden)

3 su bardağı un
1 su bardağı su
2 çorba kaşığı sıvı yağ
¼ su bardağı tuz

Hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine sebze ve meyvelerden yararlanabilirsiniz.

Sarı renk için zerdaçal, kırmızı ve tonları için pancar suyu, ahududu, böğürtlen veya vişne suyu, yeşil için ıspanak suyu, kahverengi için kahve kullanabilirsiniz.)

Hazırlanışı:

Gıda boyası haricindeki tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız hamuru küçük parçalara ayırın. Her parçaya farklı renkte gıda boyası ekleyerek hamurları tekrar yoğurarak renklendirin. Gıda boyalarını karıştırarak farklı renkler de elde edebilirsiniz.

2. tarif (pişirilerek)

1 su bardağı un
1 su bardağı su
Yarım su bardağı tuz
2 çorba sıvı yağ
2 çorba kaşığı tartar kremi (Aktarlardan bulabilirsiniz ya da onun yerine elme sirkesi de kullanılabilir.)

Gıda boyası ya da parmak boyası

Hazırlanışı:

Önce unu ve tuzu karıştırın. Tartar kremi ya da elma sirkesini su ile birlikte ekleyin. Hazırladığınız hamuru kaç renk hazırlayacaksanız o kadar parçaya bölün. Gıda boyalarını sıvı yağ ile birlikte hamurlara ilave edin ve kısık ateşte ezerek pişirmeye başlayın. Hamur ortada toplanarak tavadan ayrılınca artık ateşten alabilir ve soğumaya bırakabilirsiniz.

Hazırladığınız hamurları kurumamaları için mutlaka kapalı plastik saklama kaplarında ya da cam kavanozlarda saklayın.

Şimdi sıra bu rengarenk hamurları şekillendirmeye geldi.

muhammet
09.02.2015, 17:20
Manyetik hamur

Çocuklar icin eğlenceli mi eglenceli bir hamur.

Malzemeler
1/4 fincan Sıvılaştırılmış nişasta
1/4 su bardağı beyaz Tutkal
2 yemek kaşığı Demir tozu
Mıknatıs
Kase

Bir kaseye nisastayi ve demir tozunu ekleyip karıştırın. Sıvı nisasta marketlerde satılıyormu bilmiyorum. Biz çok az yaklaşık 1tatlı kaşığı su katarak sıvılaştırdık. Demir tozu okulumuzda vardı. Yalnız bizimki biraz iri taneliydi. Toz şeker gibi. Yeni alacaksanız kum gibi olanlarını alın. Buraya tıklayarak demir tozunu satın alabilirsiniz. Sonrasında tutkalıda ekleyip karıştırmaya devam edin. İlk başta karıştırması cok zor oluyor ama endişelenmeyin. Ölçüleri eksik yada fazla koymayın. Ölçuyü tutturmak biraz zor. Kaliteli bir tutkal kullanın. Sümüksü bir yapıda olması gerekiyor. Karışım hazır olunca mıknatısla çektirip eğlenmeye başlayabilirsiniz. Dokunmadan sıvı hareketini izleyin. Neodimyum mıknatıslar son derece güçlü. Güçlü bir mıknatıs kullanmanızı tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=B-drHFEM0Os

Rukiye Vural
01.03.2015, 12:50
birde kil hamuru yapıp oynatabilirsiniz çocuklarınıza

Kil hamuru:
Kili hemen hemen bütün aktarlarda bulabilirsiniz. Eğer iyi koşullarda saklanırsa defalarca
kullanılabilir.

Hazırlanışı:

Toz halindeki kil su ile karıştırılarak ele yapışmayacak kıvamda hamur yapılır. Ele
yapışıyorsa sulu hazırlanmış demektir. Üç boyutlu çalışmalar için kil uygun bir malzemedir.
Diğer yoğurma maddelerinden daha dayanıklıdır, kolay ve kalıcı şekil verilebilir. Hatta
fırınlanıp daha uzun ömürlü saklanabilir. Kili uzun zaman saklamak için üzeri ıslak bezle
örtülmelidir

Rukiye Vural
02.03.2015, 13:33
BINGIL HAMURU
13529
Kolumuzun alçısı çıktığına göre el kaslarımızı çalıştırmanın vakti geldi.. Ne zamndır yapmak istediğim bıngıl hamurunu artık yapabiliriz.. Tabiki senin yardımınla.. Tüm malzemeleri ben hazırladım sen döktun ve karıştırma işide sana aitti:) Aldığımız tarifte sadece 1 tatlı kaşığı boraks yazıyordu ancak az gelip çok vıcık olunca biz 3 tatlı kaşığı boraks ekledik ve istediğimiz kıvama ulaştı... Çok değişik bir dokusu var katı değil sıvı değil.. Bıngıldak gibi gercekten ..El izini almayı denedin ama eli kaldırınca tekrar eski haline geldi yüzey...Güldük , eglendik, şaşırdık
Tarif: 1 bardak ılık suya gıda boyası eklenir . 250 gr tutkal ile karıştırılır. Daha sonra 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı( biz daha sonra hamurun içine 2 tatlı kaşığı daha attık) boraks eklenir ve tutkalla karışmış olan suya eklenir.. Keyifle oynanır
http://askiannesinin.blogspot.com.tr/2015/03/bingil-hamuru.html?spref=fb

joyhbuber
10.04.2015, 21:03
Şimdi test etme zamanı. Karışımı ister kasede test edin, isterseniz masaya yada ekmek kesme tahtasına dökün. Çocuğunuz parmaklarıyla istediği gibi dürtsün, eline karışımdan alıp top yapsın, avucunu açınca bu topun nasıl sıvı olup döküldüğünü, sonra yine toplanıp topa dönüştüğünü izlesin. Kasenin içine bozuk para koyun, sıvının üstünde nasıl sanki yerde durur gibi durduğunu, sonra yavaş yavaş nasıl battığına tanık olun. Sıvıyı yumruklasın çocuğunuz, ama eli batmasın. Yumruğunu kaseye basılı tuttuğunda ise nasıl sıvıya gömüldüğüne hayret etsin. Çocuğunuz oynadıkça biraz daha nişasta yada su ilavesiyle, uzunca bir süre çocuğunuzu meşgul etmek sizin elinizde.

Haydi anneler, çocuklarınızı bilimsel deneylerle tanıştırmanın en eğlencelilerinden birini hemen, şimdi denemeye ne dersiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=5YD1e-VOX8w

joyhbuber
10.04.2015, 21:30
SPAGETTİ DUYUSAL HAVUZU

Uzun zamandır Pinterestte görüp" yazık spagettilere yaa, nimet onlar nimet " deyip yapmaktan vazgeçtiğim etkinlikler arasındaydı. Ancak arkadaşım Gönül' ün atölyesinde gördükten sonra daha fazla dayanamayıp kolları sıvadım. Bunu renk karışımlarını öğrenmeleri için kullanacağım.

Malzemeler:
1. Spagetti makarna
2. Gıda boyası yada parmak boyası
3. Karıştırmak için poşet

Makarnaları kırmadan haşlayıp süzüyoruz , iyice süzmesini bekliyoruz. Yarım poşet makarna kullandım. Ben 3 ana renk kullanacağım için 3 poşet hazırladım. Makarnaları bu poşetlere paylaştırdım. Gıda boyası elde iz bıraktığı için parmak boyası kullandım. Ancak çocuğunuz küçükse gıda boyası kullanın; ayrıca rengi daha iyi çıkıyor gıda boyasıyla. Poşetteki makarnalara boyaları ekledim. Hemen hemen 3 çay kaşığı kadar boya kullandım. Sonra poşette iyice karıştırdım ve bir süre renklerin iyice çıkması için bekledim.

Bizimkiler ikiz olduğu için 2 tabak hazırladım. Birisine kırmızı - sarı, diğerine sarı-mavi makarnaları koydum. Böylece turuncu ve yeşil elde edeceğiz. Sonradan kırmızı-maviyi de koyup mor elde ettik:)

18910

Salondaki orta sehpa yine devreye girdi. Etkinliği onun üzerinde yaptılar. Tabakları koydum ve sadece gözledim. Önce yavaş yavaş dokunup karıştırmaya kıyamayıp , sonra el-kol daldılar tabaklara :)

18911

18912

Kazanımlarımız ne mi oldu: 1. Dokunma ve görme duyusunu uyaran bir etkinlik oldu. 2. Turuncu, yeşil ve mor elde ederek fen deneyi de yapmış olduk.

18913

Bu etkinlik de piyangodan çıktı. Son zamanlarda yapıştırıcıya çok merak saldıkları için böyle birşey yapalım dedik.

ikizlerlemontessori blogundan alıntıdır.

joyhbuber
17.04.2015, 16:02
19279

Malzemeler:
1 bardak ılık su
1 bardak oda sıcaklığında su
Yarım çay kaşığından az boraks (jellendirici) (ingilizcesi borax)
Bir bardak kokusuz Polimer K-10 tutkal (internette arama yapıp alabilirsiniz)
Bir çay kaşığının ucuyla azıcık gıda boyası
Çok az sim

Yapılışı:
Bir bardak ılık suya boraks ve gıda boyasını ekleyin. Karıştırın. Bu kenarda dursun.
Bir kaseye bir bardak tutkalı dökün, üstüne bir bardak oda sıcaklığındaki suyu dökün. Karıştırın. Ilık su ve gıda boyasıyla hazırladığınız borakslı suyu azar azar karıştırarak buna ekleyin. Ne kadar ekleyeceğinize kıvamına göre karar verin. Azıcık sim ekleyin. Biz bu videodan sonra da çok yaptık ve borakslı bir bardak suyun yaklaşık yarısını karıştırınca güzel bir kıvam oluyor. Yanlara yapışmamaya başlayınca olmuş demektir. Koyu olursa azıcık ılık su ekleyin.
Yaparken kokusuz Polimer K-10 tutkal kullandık internette arama yapıp bulabilirsiniz. Genellikle yanında jellendirici (boraks) ile geliyor. Yanında gelmezse aktardan veya eczaneden boraks olarak isteyebilirsiniz. Boraks doğal bir mineral ve bir zararı olmadığı düşünülüyor. Borac asit ile karıştırmayın o başka bir şey. Boraks Amerika’da doğalcı anneler tarafından çamaşır yıkarken deterjan yerine kullanılıyor. Tabii ki tamamen güvenilir olduğunu söyleyemeyiz. Yememek lazım en azından :) Bir de bu karışımda kokusuz ve az zararlısından da olsa tutkal var o nedenle kullanırken çok dikkatli olmak lazım. Üç yaşından önce çocuklar ağızlarına herşeyi atıyorlar o nedenle bu etkinliği 3 yaş sonrasına erteleyebilirsiniz. Biz Hassas Anne Etkinlik Merkezinde 3 yaşından küçük çocuklarda oobleck yapmayı tercih ediyoruz çünkü o sadece mısır nişastası ve su olduğu için ağızlarına atsalar da çok tehlikeli olmuyor. Oobleck tarifini de forumumuzda bulabilirsiniz.. Gamze Baltalı‘ya tarif için çok teşekkürler.

İyi eğlenceler.

https://www.youtube.com/watch?v=wI8Lo-sMWQI

Hassas anne blogundan alıntıdır

Devrimbenim
19.04.2015, 10:48
Cok ilginç. Oğlum 3 yaşına geldiğinde deniycem. Belki önce kendim için yaparım. Bir ara 'beyin ' diye bir oyuncak almistim. Balonun içinde bunun gibi bir jel vardi. Balonun üstünde de geniş aralıklı file vardi. Balonu sıkıştırında o file aralıklarından çıkıyordu jeller. Bir de ilginc bir ses. Benim pek hoşuma gitmişti ama pek dayanmadi.

joyhbuber
19.04.2015, 11:21
haha :D bence de önce kendine yap :D oyuncaklar önce bizler tarafından denenmelidir ne de olsa :D

joyhbuber
25.05.2015, 14:40
20806

MALZEMELER

5 bardak kum yaklaşık 5 kg)
1.2 bardak mısır nişastası (yaklaşık 1 bardak + 3 yemek kaşığı)
1/2 çay kaşığı bulaşık deterjanı
su (yaklaşık 1 bardak)
opsiyonel: 1 çay kaşığı çay ağacı yağı (antibaktariyel olarak) (Ayrıca bir kaç ay sonra kokmaya başladığını söylüyorlar, çay ağacı yağının bu kokuyu aldığı da söyleniyor)

TARİF

Kumu bir kaba koyun
Nişastayı ekleyip karıştırın
Su ve deterjanı karıştırıp yavaşça kum&nişasta karışımına ekleyin
İyice karıştırın & eğlenmenize bakın!
Oynadıktan sonra ağzı kapalı bir kapta saklamayı unutmayın!

ÖNEMLİ NOT: Suyun miktarını kumunuzun ıslaklığına göre ayarlamanız gerekiyor, tamamen kuru kum için verilen tarifi göz kararı ayarlamanız gerek. O yüzden burada hangi ıslaklığa ne kadar su eklenmeli söylemek çok kolay değil. gerçi suyun fazla kaçtığını farkederseniz biraz ağzı açık bir şekilde kurumaya bırakabilirsiniz. Kapalı kapta saklandığında bir problem olmuyor genelde ama bir kaç ay içinde kuruma yaparsa biraz su ekleyebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=hKpC6J0_Ito

joyhbuber
25.05.2015, 15:12
MALZEMELER:
Karbonat
Kabartma tozu
Bulaşık deterjanı
Karıştırmak için kap ve kaşık

YAPILIŞI
2 ölçü karbonat ile 1 ölçü kabartma tozunu 1/2 ölçü bulaşık deterjanı ile büyük bir kapta karıştırın. (aslında tarifte deterjan 1 ölçü yazıyor ancak alttaki yorumlarda çok fazla olduğuna dair yorumlar var yarım ölçü ile daha başarılı olduklarını yazmışlar.. )
Karışımı hamur görünüme gelinceye kadar kaşıkla karıştırın. Eğer çok ıslak bir görünümü varsa kabartma tozu eklemeye devam edin.
Kum gibi bir doku oluşturana kadar (ıslak hissettirmeyecek) elle yoğurun. Eğer çok ıslaksa kabartma tozu eklemeye devam edin.
Ağzı kağalı plastik bir kapta saklayın.

20807

https://www.youtube.com/watch?v=cACiN14-yek

joyhbuber
25.05.2015, 16:15
20810

23 Kglık kum için
6 bardak mısır nişastası
Bir kaç kaşık bulaşık deterjanı.
6 bardak su ekleyerek başladım ve istediğim kıvamı alana kadar eklemeye devam ettim. Su çok eklediğinizi farkederseniz, daha fazla mısır nişastasıyla dengeleyebilirsiniz.
Çay ağacı yağı ile antibakteriyel özellik kazandırabilirsiniz. Ve ya suya %10 oranında çamaşır suyu ya da %10 elma sirkesi ile aynı görevi görebilirsiniz.

20811

ÖNEMLİ NOT: Tarifte önce kum ve mısır nişastasını karıştırmışlar ama daha sonra güncelleme yapmışlar önce mısır nişastası ile suyu karıştırın oobleck hamuru kıvamına gelince içine kum karıştırın demişler.

20812

20813

20814

20815

20816

20817

20818

Devrimbenim
25.05.2015, 16:40
Harikasin.. ilk fırsatta deniycem.

StarTrek
27.07.2016, 20:46
Maviş de böyle bir borakssız tarif vermiş:

https://www.youtube.com/watch?v=KCwFAUKQtEY&index=1&list=PLy-yPXHJ_y66aM9VLyKqz-cUH4iEu1b0v