PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yoğurdumuz Ne Kadar Sağlıklı?

joyhbuber
06.03.2015, 18:36
Yoğurdumuz Ne Kadar Sağlıklı?
Yoğurt, Türk halkının mutfağından asla eksik olmayan bir besindir. Yoğurtsuz ev yoktur. Bu nedenle gıda sektörünün büyük bir kısmı bu işe soyunmuştur. Piyasada markası ve çeşidi en çok olan ürün yoğurttur. Peki! Bakkallardan, marketlerden satın aldığımız bu yoğurtlar ne kadar sağlıklı? Konuya girmeden şöyle bir geçmişe gezinti yapalım.
Eskiden yoğurt tüketimi
Köydeki yoğurt tüketimini bi yana bırakırsak şehirlerde hazır yoğurtlar çıkmadan önce mahalle sütçüleri, yoğurtçuları vardı. Bakraç ya da toprak kaplara mayalanmış yoğurtlar evlere kadar gelir, kabıyla birlikte verilirdi. Bir sonraki yoğurt alımında evde yıkanmış bakraç teslim edilir yenisi alınırdı.
Bazı yerlerde ise pazarlarda, dükkânlarda bu doğal yoğurtlar satılırdı. Tamamen doğal ve işlenmemiş sütten doğal yoğurt mayasıyla yapılan yoğurtların üzerinde 1-2 parmak kaymak tabakası bulunurdu. Annelerimiz bu kaymağı bir kâseye toplar ve kahvaltılarda bal ve reçel ile ikram yapılırdı.
Şimdiki süt ve yoğurtlar nasıl?
Zamanla UHT teknolojisini çıkardılar. Dediler ki klasik usulle evde kaynatılan sütlerde bakteriler ölmez, bu sütler sağlıksızdır. Kaynatılan süt değil, direk hayvanın memesine takılan bir aparat ile ısıl işlemden geçen ve adına UHT denen sütü çıkardılar. 1970’li yıllarda hazır tüketime yeni geçmiş halkımız sadece bu UHT sütlere saldırmadı; toz deterjanlar, sıvı sabunlar, bitkisel margarinler vs. de bu tüketim yelpazesi içerinde yer aldı.
Hazır gıda sektörü öyle aç gözlüydü ki, önce kaymaklısını çıkardılar yoğurdun. Sonra kaymağı üzerinde değil, içinde olanını. Daha sonra tam yağlısını, süt tozundan yapılanını… Devam edelim ve sayalım: Yarım yağlısı, yağsızı, kaymaklısı, köylüsünü, doğalı, natüreli, yüzde yüzlüsü, sarımsaklısı, ballısı…
Bu yoğurtlar ilk zamanlarda 1 hafta içerinde ekşiyor ve görüntüsü değişiyordu. Şimdi ise alın deneyin! Son kullanma tarihi geçse de yoğurdun ne görüntüsü değişiyor ne de tadı. Üzerindeki tarihini silerseniz, 1 aylık bu yoğurdu millete taze yoğurt diye yutturabilirsiniz.
Diyeceksiniz ki: “Neden bunu yapsınlar? Hatta 1 hafta değil, 3 günde ekşiyen bozulan yoğurt yapsınlar ki daha çok satsınlar.”
Hazır yoğurtlar neden ekşimiyor?
Çok miktarda üretilen bu yoğurtların fabrika çıkışından sonra soğuk dağıtım zinciri var. Sonrasında dağıtımcısı var. Marketlerde, bakkallarda raf ömrü var. Tüketicinin evde saklama süresi var. Var oğlu var!
Fabrikada, dağıtımcıda, marketlerde beklemek zorunda kalan bu yoğurtları ne yapacaksınız? Yanına bir bant ile çikolata, meyveli küçük yoğurt, puding sarıp, sarı-kırmızı etiketlerle “HEDAYEEE, BİR ALANA BİR BEDAVA” yazıp satabiliyorsanız sorun yok. Ya satacak market gücünüz yoksa?
O zaman şunu yapacaksınız:1 hafta ömürlü bu yoğurtlar hem görüntü olarak şekil bozukluğuna uğrayacak hem keskin bir şekilde kokmaya ve küflenmeye başlayacaktır. Şöyle bembeyaz, peynir gibi bıçakla kesilen ve istenildiği an istenilen tarih vurulabilen yoğurt formatı varken neden kısa ömürlü yoğurt üretilsin ki?
İşin özü budur! Bütün gıda uzmanları özellikle küçük çocuğu olan ailelere şunları öneriyor;
YOĞURDUNUZU VE EKMEĞİNİZ EVDE YAPIN!
Üşenmeyin ve korkmayın! Gidin mandıralara, köylere. Oralardan haftada bir 3-5 litre süt alın. Oralarda litre bilinmez! Kilosunu 2 liraya veriyorlar. Buralarda süt ile birlikte 1-2 kaşık ta maya alın. Seve seve size verirler.Yoğurt yapmasını bilmiyorsanız, yoğurt tarifini canlı canlı doğal ustalarından dinleyin. Alın evde kaynatın ve kendi yoğurdunuz kendiniz yapın. Sağlıklı, doğal bir tadın farkına varın ve güvenle çocuklarınıza yedirin, pastalar, börekler, ayranlar yapın.
Ben dışarıdan asla yoğurt almıyor ve kendi yoğurdumu kendim yapıyorum. Aşağıda verdiğim tarifi denerseniz mükemmel bir doğal yoğurt elde edeceksiniz.
ayhandemiral.

joyhbuber
06.03.2015, 18:39
Resimdeki yoğurt kalıp şeklinde tabağa bırakılmış ama gül yaprağı gibi kendiliğinden açılmıştır. Tavsiyelerime uyarsanız bu yoğurt mutfağınıza ve midenize girecektir.

14601

Aslında herkes evde yoğurt yapabilir. Bunun için illaki tonla para verip sosyetik yoğurt makinesi almanıza gerek yok. Bunlar para tuzağı! Sadece 4 adımda sağlıklı, doğal yoğurt yapmanız mümkün! Hem de köy yoğurdunun aynı tadında. Nasıl mı? Lafımı dinleyin yeter!
Ayrıca Siz sormadan ben söyleyeyim köşemizdeki püf noktalarını iyi okuyun. Bu ipuçları yılların tecrübesi ile kazanılmıştır. Sağdan soldan ve kulaktan duyma değil.

Malzemeler
1 litre süt, 1 tatlı kaşığı yoğurt
2 litre süt, 2 tatlı kaşığı yoğurt
Peki 5 litre süt, kaç yemek kaşığı yoğurt? Hemen 5 demeyin. ölçüyü değiştirdim. 2 yemek kaşığııııı..

Doğal Yoğurt Yapmanın 4 Adımı
Sütün mayalanması için ideal sıcaklığına getirin. Serçe parmağınızı süte sokun, 8 saniye dayanabiliyorsanız süt hazır demektir.
Mayayı süte karıştırıp, ağzını kapatın ve bir battaniyeye sarın.
6- 8 saat sonra, tencereyi sarsmadan buzdolabına kaldırın. 4- 6 saat sonra yoğurdunuz hazırdır.
4 adım dedim ama 3 adımda bitti.

14602

"Resimde yoğurdunuz sulanmış Ayhan bey, bu nasıl yoğurt?" demeyin! Kızarım! Yoğurdumuzun nasıl kaymak tuttuğunu ve aşağıda yazdığım üzere yeşil suyu gösterebilmek için bu şekilde çekilmiştir.

“Zahmet Edip Sormayın? Seve seve Anlatacağım” Köşemiz.

Yoğurt Uzamanı Olmanın Sırları,
Yoğurt Yapmanın Süper Sırları,
Yoğurt Yapmayan Kadın kalmayacak, Hazır Yoğurtlara Son!
sloganlarımız ile lütfen dikkatlice okuyalım.
Miktarlara takılıp kalmayın. 1 litre süte yaklaşık yarım çorba kaşığı maya yeter. Hala internette litre başına 1 çorba kaşığı diyenler var. Olmaz! Fazla maya, yoğurdu ekşitir.
Eğer süt yağlıysa, yoğurdunuzun üzeri kaymak kaplanacak ve kendisi de yağlı olacaktır.
Yağlı Sütün, kaymağının ve yağının alınması
Yağlı yoğurt sevmiyorsanız bunun da çaresi var. Doğal sütse, bir kaç taşım kaynatın
Ilıdıktan sonra buzdolabına kaldırın ve 1 gün bekleyin. Sütün üzerine kalın kaymak tabakası birikecektir. Bunları bir kavanoza toplayın. İster kahvaltıda tüketin, ister biriktirip tereyağı yapın. Tarifini sonra vereceğim.
Yine bazı tariflerde bazı ablalarımın daha tatlı olur diye içine 1 tatlı kaşığı şeker atın dediklerini okuyorum. Sakın itibar etmeyin bu beceriksiz hanımlara. Yoğurda şeker mi atılır? Allahım, neler göreceğiz, duyacağız, Yarabbimmmm… Evlerden uzak ola ,tü tüütüüü…
Doğal süt bulamazsanız, günlük süt alın. Ancak UHT olmayan yani 3-4 ay dayananlardan değil, 2 günde bozulanlardan.
Ama tavsiyem şu ki, doğal süt almaya özen gösterin. Anadolu'da bulmanız mümkün. Ama İstanbul'da nerede bulacağım diyorsanız, gidin, Kemerburgaz- Göktürk yoluna, Durusu-Karaburun yoluna. Habibler, Arnavutköy vs. Avrupa yakasında, Şile yolundaki köyler, Kömürlük, Ulupelit, Darlık köyleri, Polonezköy'ü geçin bir sürü doğal süt bulabilirsiniz. Olmadı çalın bir köy evinin kapısını, mutlaka süt bulursunuz. Bahane yapmayın. Yol uzak ta demeyin. Yarım saat sürmez.
Mayalık yoğurdu nereden bulacağım demeyin. Süt aldığını yerden 2 kaşık maya da verirler, eğer zahmet edip isterseniz. Önceden mayaladığını yoğurttan ağzı kapalı küçük bir kâseye birkaç kaşık yoğurdu mayalık saklamayı akıl etmediyseniz bu yöntem işe yarar!
İdeal sıcaklığa gelmiş sütten bir kaç kaşık ayrı bir kâseye alarak, mayayı sulandırdıktan sonra da süte karıştırabilirsiniz.
Mayayı süte karıştırırken, sağa sola, orta kenara, yalap-şalap karıştırmayın. Sadece bir yöne doğru nazikçe, ne hızlı ne yavaş, adam gibi orta kararda karıştırın. Sadece 10 saniye kadar. Abartmayın.
Süt sıcakken kapak kapatılınca ister istemez, su buharı oluşacak ve yoğurdunuz üzerinde bir miktar su olacaktır. Endişe etmeyin! Siz karıştırmazsanız bu su yoğurda karışmaz. Bir kepçe yardımıyla alabilirsiniz. Buharı asın diye tencere ağzına kalın bir tülbent ya da kâğıt havlu kapatabilirsiniz.
Mümkünse, toprak, cam ya da eskilerin yaptığı gibi kalaylanmış bakraçlara mayalayın.
Daha üzün süre ekşimeden dayanmasını istiyorsanız, mayaladıktan sonra litrelik cam kavanozlara bölüştürebilir, o şekilde battaniyeye sarabilirsiniz.
6- 8 saat sonra battaniyeyi açıp, yoğurda baktınız. Anaaa! O ne? Yoğurt tutmamış hala süt şeklinde! Olabilir sütlük hali! Süt suludur, mayası tutmamıştır, siz becerememişsinizdir, aklınız başka yerdedir vs. vs. Sakın panik yapmayın! Hemen tencereyi alın ve koyun ocağa, 3- 5 dk. kısık ateşte tekrar ısıtın ve battaniyeye sarın. Bu sefer yoğurdunuz maya tutacak hatta daha sert olacaktır. Bu sırrı kimse bilmez, bütün kadınlar tutmamış yoğurdu döker. Bu kıyağımı da unutmayın!
Yapmış olduğunuz bu yoğurt, eğer temiz kaşık kullanırsanız, ağzınızı tencereye sürmezseniz 10-15 gün kadar ekşimeden buzdolabında dayanır. Hele ekşime başlayınca öyle güzel tadı olur ki.
Tencereye kaşık daldırınca, yoğurt sulanmaya ve yeşil su bırakmaya başlayacaktır. Sakın bu suyu atmayın. Ayrana karıştırın, için, becerebiliyorsanız ekşimik yapın(tarifini ayrıca vereceğim)
Bu kadar ipucundan sonra hala yoğurdum tutmadı, beceremedim, yok sulu oldu, yok kedi kaçtı- süt taştı diyorsanız, lütfen siz mutfaktan uzak durun. Hatta hiç yemek yapmayın!

joyhbuber
06.03.2015, 18:42
Evde yogurt mayaniz bittiyse! Yoğurt mayam bozulursa, tatilde vs zamanlarda mayasız kalırsam ne yapacağım diye endise ediyorsaniz!

Önce sağlıklı olduğuna inandığımız ılıtılmış 2 bardak sütün içine 30 tane nohut konur, kavanozun kapağı kapatılır ve sıcak tutacak kazak, havlu, battaniye gibi bir şeyle sarılır ve bir gece oda sıcaklığında bekletilir.
Ertesi sabah nohutlar süzgeç veya temiz tülbentle oluşan çökelekten süzülerek ayrılır. Nohutlar çıktıktan sonra kalan süt kapak kapalı olarak akşama kadar buzdolabında bekletilir. Sonra bu bir süzgeçten geçirilir ve çıkan yeşil suyu atılır. Süzgeçte kalan yoğurdumsu çökelti sütle ezilerek iki bir litrelik kavanoz süte maya olarak yetiyor. Bunu normal maya gibi kullanıp ılık süte katalım ve yoğurdumuzu mayalayalım.

Elde ettiğimiz bu mayadan oldukça kaliteli yoğurt elde ettik

5-6 kez mayaladıktan sonra tam olarak oluyormuş. İlkinde olmazsa pes etmeyin. bence bulursanız organik nohuttan ve organik sütten yapılırsa tam organik bir yoğurt elde etmiş oluruz.

bu da benim nohuttan urettigim ilk mayam :)

14603