PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Test edilip onaylanmış Yeni Anne uygulamaları

joyhbuber
05.03.2015, 22:58
Aklımdan uçup gitmeden aşağıdakileri paylaşmak istedim
.
Bunların çoğu bizim Deniz zamanında edindiğimiz, ya doktordan, oradan-buradan duyduğumuz, ya da tecrübeyle bir şekilde keşfettiğimiz uygulamalar.
İnsan ne kadar kitap okusa da bazı şeyleri yaşamadan, tecrübe etmeden fark edemiyor.
Aşağıdakilerin özellikle de ilk anne-babalığını yaşayanlarını işini kolaylaştıracağını umuyorum.

Bebek vazelini – Deniz’in Amerika’daki hastanede doğumunda edindiğimiz bir uygulama bu: Poposu için hep vazelin kullandık. Hemen hiç pişik sorunumuz olmadı. Bir iki kez kızardığında Desitin, Balmex, A&D Ointment gibi ilaçlı kremlere başvurduk sadece… Şimdi Derin’de de aynısını yapıyoruz. Ben hala Amerika’da Target’tan aldığımız Target marka vazelini kullanıyorum, ancak onları tükettiğimizde buradaki marketlerde satılan bebek vazelinine yöneleceğim.

Kundak – Derin doğduğundan beri her gece kundaklıyoruz. Hem odasının ısısını yükseltmemize gerek kalmadan kendisini daha sıcak hissetmesini sağlıyor, hem de kendini daha güvende hissetmesine yardımcı oluyor. Belki de bu yüzden gündüz iki saatte bir yaptığı uykuları geceleri üç (hatta son günlerde dört!!) saate çıkarabiliyor.Türkiye’de var mı bilmiyorum ama biz Deniz için Amerika’dan Kiddopotamus markasının Swaddle Me modelini almıştık. (Miami’nin sıcağında hiç kullanamamıştık ya, ayrı mesele…) Hoş, kundak dediğiniz bir bez parçası sonuçta. Penye olması hem bağlamasını kolaylaştırıyor, hem de bebeğin vücut ısısını ideal seviyede tutuyor.Bu kundak işine bir kaç hafta daha devam ederiz gibi geliyor.

14568

Yatak yükseltisi - Kaç doktor bunu söylüyor bilmiyorum, bence her yeni anne-babanın bilmesi gereken bir gerçek bu: Bebekler kusuyorlar. Hele de bebeğinizin reflüsü varsa bu durum ciddi bir tehlike yaratabiliyor. Deniz’in Miami’deki doktoru bu riski minimuma indirmek için yatağının baş kısmındaki ayaklarının altına yükselti koymamızı söylemişti. Deniz yastık kullanmaya başlayana kadar bu uygulamayı devam ettirdik.
National Geographic dergilerinin eski sayıları şimdilik yükselti görevi görüyor.

14569

Şimdi Derin’de de aynısını yapıyoruz. Park yatağının altına üst üste dergiler koyarak baş kısmının ayak kısmına göre daha yüksekte durmasını sağladık. (National Geographic’çiler kızmasın. Bu geçici uygulamadan sonra kütüphane rafındaki yerine geri dönecek bu dergiler!)
Ancak ben bunu da yeterli bulmuyorum. Başı yüksek de olsa emzirdikten hemen sonra yatağına koymuyorum Derin’i. Ne kadar yediğine bağlı olarak beş-on dakika kucağımda dik tutuyorum. Ya da daha önce bahsettiğim bebek koltuğuna koyuyorum. Sütün midesine doğru yollandığından iyice emin olduktan sonra yatağına yerleştiriyorum. Özellikle geceleri beni biraz zorluyor bu bekleme, ama sırt üstü yatarken kusması riskini göze almak istemiyorum.

Kontrast renkler - Bebek odası deyince aklımıza hep pastel renklerle dekore edilmiş mekânlar geliyor. Oysa yenidoğanlar pastel renkleri kolay ayırt edemez, siyah-beyaz gibi zıt renklere ilgi duyarlarmış.Bu gerçekten hareketle Deniz’in halası Deniz’e Tiny Love’ın bu “kitabını” almıştı. Bebeğin yatağının içine koyuyorsunuz, yattığı yerden dikkatli bir şekilde, uzun süre bakıyor. Kitabın bir tarafı yenidoğanlar için siyah-beyaz, diğer tarafı daha büyük bebekler için daha canlı renklerle hazırlanmış. Bizimkini halamız Amerika’dan göndermişti, ancak geçen gün buradaki bir oyuncakçıda 35 TL’ye gördüm.

14571

Gülen suratlar – Her nereden duyduk, hatırlamıyorum. Deniz yeni doğduğu zaman
Derin altının değişmesi için beklerken bir yandan da gülen suratları inceliyor.

14570

bebeklerin işte hem bu siyah-beyaz renklerine hem de insan yüzüne olan ilgisinden hareketle Doğan gülen suratlar basmıştı bilgisayardan. Bildiğiniz “smiley face” denilen, Word’de iki nokta üst üste ve parantez işaretleriyle oluşturulan, bir mutlu, bir üzgün surat… Bunları Deniz’in alt değiştirme masasını dayadığımız duvara, onun rahatlıkla görebileceği bir hizaya koymuştuk. Aynısını Derin’de de yaptık. Yandaki resimde Derin’in bunlara bakarkenki halini görüyorsunuz. Tavsiye ederim. Hem bebeğinizin ilgisini çekiyor, hem de onu oyaladığı için alt değiştirme olayını daha kolay atlatıyorsunuz.

“Tummy time” - Bizim nesil hep yüzükoyun uyumuş. Şimdilerde bu uygulamayı devam ettirenler olsa da genel eğilim bebekleri sırt üstü yatırma yönünde. Bunun iki dezavantajı var: (1) Karınlarının üzerinde yeterince vakit geçirmeyen bebekler emeklemek için gerekli olan kaslarını geliştirmekte gecikebiliyorlar. (2) Sürekli sırt üstü yatmaktan kafalarının arkası düzleşebiliyor.
Derin karın üstü yatarken kitabını “okuyor”

14572

İşte bu sebeple “tummy time” denen bir “aktivite” icat etmiş Amerikalı. Gün içinde 10-15 dakika bebeğini karnının üstüne koyup jimnastik yaptırıyor. Derin henüz yatağında uzun süreli uyanık kalmıyor. Ancak biz onu gündüzleri karın üstü yatırıyoruz. Nefes yolunu kapatmadığından emin olmak için sıklıkla kontrol ediyoruz. Ancak kafasını bir yandan diğerine çevirebilince çok fazla endişelenmeye gerek kalmıyor.

Bölük pörçük az bir uykuyla aklıma gelenler bunlar… Sanırım zaman geçtikçe, beynim açıldıkça daha fazlasını hatırlarım. Paylaşmaya devam edeceğim.
Ufak bir hatırlatma: Bunlara sadece kendi deneyimlerimi paylaşmak adına yer veriyorum. Herkesin bebeği, koşulları farklı. Benim işimi kolaylaştıran bazı şeyler bir başkasının aklına yatmayabilir, işine yaramayabilir. Yazdıklarım “herkes bunları böyle yapmalı” gibi alınmamalı…

blogcuanne