PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Serbest Oyun'un önemi

joyhbuber
06.02.2015, 19:03
Bekledim.
Oyuncaklar yaptım, oyuncaklar aldım, sana vermeye, seni oynarken görmeye can attım ama bekledim.
Bir gün bir oyuncak tasarladım sana, amcana anlattım heyecanla. O da oturdu sana ahşaptan küpler yaptı günlerce. İçimde bir heyecan, göstermek istedim sana nasıl yapıldığını çook yüksek kulelerin ve senin de yapmanı istedim bir an önce.

9413

Beklemek çok zordu hiç bir şey söylemeden, hiç bir şey öğretmeden, kendime rağmen senin yerine küpleri kule gibi dizmeden beklemek… çok zordu.
Bekledim.
Aylarca o küplerin yanından bile geçmeyişini izledim. Önüme çıkan her yazıda gördüm çoktan küplerden kule yapıyor olman gerektiğini. Her defasında içimde aynı aceleci ‘bir an önce bu oyunu oynaması gerekiyor’ hissi… İçimi endişeler kapladı, kendi elimi, dilimi zor tuttum ama bekledim.
Seninle birlikte oynama hayalim vardı. Küpleri durmadan senin önüne koymak, oynamayı teklif etmek istedim, ama çaktırmadan küpleri üst üste bile dizmedim. Ben bekledim.
Merak edince oynayacaktın elbet. Merak edince gidecektin yanlarına. İlgini çektiğinde hayal ettiğin ne varsa yapacaktın onlarla.
Ben öğretirsem, ben gösterirsem, senin hayal ettiğin şey olmayacaktı o küpler o anda. Belki araba olacaklardı oysa, belki bir tabakta meyveler…
Ben gösterirsem nasıl yapılacağını, onları doğru şekilde üst üste sıralamanı beklediğimi düşünecektin elbet. Endişelenecektin. Kim endişelenmezdi ki biri ondan belli bir şeyi yapmasını beklerken her anında?
Ben öğrettiğimde, doğru şekilde yapıp yapamayacağından kaygı duyacaktın. Bu dünyada yeni olduğun için belki de benim yolumu tek doğru yol zannedip, kendi özgün yolunu bulamayacaktın.
Onun yerine, bekledim. Seni sessizce izledim.
Sen oynadın, ben güvenliğini sağladım. Sen oynarken seni seninle bıraktım. Birlikte de çok oyunlar oynadık elbet, senin liderliğinde benim sadece eşliğimde.
Oyunlar kurdun, oyunlar bozdun eline aldığın her nesne ile. Ben söylemeden o oyuncağın işlevi ne, sen işlevler türettin, sanki oyuncağı yeniden ürettin kendi hayal gücünle.
Sen oynadın, ben seni tanımaya başladım. Neyi merak ederdin? Neyi severdin, neyi öğrenmek isterdin? Bana hep, sen anlattın.
Ve hayal ettiğin kişi ol, hayal ettiğin oyunu oyna, hayal ettiğince yaşa diye benim boncuk kızım; ben senden hiç rol çalmayacağım.
‪#‎serbestoyun‬
(Yazıda kullanilan fotograf blogger annemize aittir.)
anneminkitapligi