PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çocuklar ne kadar süre tv izlemeli?

joyhbuber
19.01.2015, 00:59
Çocuklar ne kadar süre tv izlemeli?
3-4 gün önce twitterda çocuklarınıza ne kadar süre ile tv izletiyorsunuz sorusunu sormuştum. Çok sayıda anneden yanıt aldım.
En popüler yanıtlar günde yarım saat, 1 saat, toplam 2 saat şeklindeydi. Ayrıca açık olan tv ile ilgilenmediğini sevdiği bir reklam veya program olursa dönüp baktığını söyleyen anneler çoğunluktaydı.

Bu yanıtları veren annelerin çocuklarının yaşları 4. aydan başlıyor 3-4 yaşına kadar ilerliyordu. Burada (ister istemez bir özel eğitimci olarak) tv izleme konusunda daha seçiçi ve dikkatli olunması gerektiğini düşündüm. Çünkü zeka ve dil gelişimi için katkısı belirli bir skalada olan televizyonun yan etkileri sanılanın aksine çok fazla.

Daha sonra uzmanlara sormaya karar verdim ve paylaşımları şöyle oldu:

Klinik Psikolog Pınar Mermer: 0-3 yaş döneminde beyin gelişimi çok hızlıdır. Bu dönemde çevredeki uyaranlara karşı çok duyarlıdırlar ve uyaranların niteliği onlar için çok önemlidir. Televizyonda özellikle reklamlar sırasında fazla hızlı değişir kareler. Fazla sesli ve gürültülüdür. Çocuğun duyu organları ve beyni için bu fazla uyarandır.Yani gelişimi olumsuz etkiler. Bazı annelerin çaresiz kalıp TV karşısnda özellikle reklamlarla çocuklara yemek yedirdiklerini görüyoruz. Bu davranıştan mutlaka kaçınmak gerek. TVlerin diğer elektronik aletler gibi radyasyon yaydığını da unutmamak gerek. Şimdilerde uzmanlar bazı davranış bozukluklarının TV ve bilgisayara erken maruz kalmaktan kaynaklandığını söylerler. Örneğin çocuk erken yaşta fazla uyarana alışırsa, başka oyunlar ilgisini çekmeyecek, sürekli kıpır kıpır etrafta duyu organlarını uyarıcı birşeylerin aarayışına girecektir. Biraz ileri gidip hiperkativitenin, dikkat eksikliklerinin bundan kaynaklandığını savunanlar da var. Ayrıca TV içerik açısından incelendiğinde de çocuklara göre bir eğlence aracı değil. En masum çizgi filmlerde bile içerik analizi yapılınca dalga geçmelerin, salak aptal gibi küfürlerin olduğu bulunmuş. Bunlar da bir yana, yetişkinlerin de TV karşısında uyumaları, TV’nin rahatlatıcı maalesef uyuşturucu özelliğindendir. Tek taraflı sürekli uyaran almak bir yerden sonra bir çeşit uyuşma halini getiriyor. Bu sayede vücut sakinleşmek için tekrar tekrar TVye ihtiyaç duyuyor ve bağımlılık söz konusu olabiliyor. Çocukları olabildiğince insan teması ve doğal oyunlar oyuncaklarla bir arada bırakmak önemli. Eğer TV izlemek kaçınılmazsa da iki-üç yaşta günde 15 dk daha sonra da yarım saat veya birer film şeklinde düzenlenebilir. Yine de her ailenin kendi düzeni vardır.Anne baba uzun uzun TV seyretmek yerine farklı şeyler yapabilmeli çocuğa bu anlmada örnek olabilmelidir. Çocuklara TV izletirken bilinçli oldukları ve bunun bağımlılık haline gelmesini engelledikleri sürece zaten anne babalar eminin en doğru sistem oturtulacaklardır.

Psikolojik Danışman Tansu Oskay: Çocuklar kesinlikle 2 yaşına kadar hiç ekran seyretmemeliler..

Uzman Psikolog Yasemin Meriç: Çok araştırma var bu soruyla ilgili, sonuç genellikle şöyle,0-1 yaş mümkünse hiç, 2 yaşa kadar max 20 dk. yanında ebeveyn ile..ben 1 yaşına doğru baby tv’deki şarkılı programları 5-10 dk izletiyordum,sonrasında da yine yaşına ve”bana” uygunları izlettim.benim görüşüm şöyle; 3 yaşını doldurana kadar asla yarım saatten fazla tv başında oturtmayın.

Ebeveyn Koçu İlkiz Özcan Sönmez: Bence cocugun 3 yasina kadar hic tv izlememesi kayip degil, ihtiyaci degil, bazen ebeveynlerin ihtiyaci oluyor.kimin ihtiyacinin onplanda oldugunu dusunmek gerek. Tek tarafli iletisimi ebeveynler karsilikli etkilesime cevirmeye calismali. 2.5 yasinda seyrettigi Caillou’dan karanliktan korkmayi ve yerde tepinmeyi, Sirinlerden “aptal, gerizekali” demeyi ogrenen kizima bakinca da, masum olmadiklarini dusunuyorum. Cocugun yasi, olgunlugu, cinsiyeti, sizinle izleyip izlemedigi,sure onemlidir.

İklim Öz: cocuklar 5 yasindan sonra, en fazla 20 dk. TV izlemeli. Ebeveynler izlenecek programda secici olmali.Cizgi filmlerde, korkunc gorunumlu karekterler,siddet,olup yeniden canlanmak gibi gercek disi oykuler izletilmemeli.

Uzman Psikolog Serap Duygulu: Kontrolsüz ve bilinçsiz tv seyrettirmek ciddi tehlikelere yol açıyor.Bakıcı kadın sendromu bunlardan birisi Bakın bunlardan bir tanesi burada: Anlamadıkları ses ve görüntüler karşısında uzun süre geçiren çocuklar, zaman içinde dış dünyaya kendilerini kapatıyor ve çevreleriyle sağlıklı iletişim kuramıyor. Televizyonun esiri olan çocuklar 2 yaşına geldiğinde 5-10 kelimenin dışında konuşamıyor. Kimi çocuklar dikkatlerini cihazlara yöneltirken, onların mekanik hareketlerini saatlerce izleyebiliyor.Hastalık nedeniyle çocuklarda sadece psikolojik değil, fiziksel rahatsızlıklar da ortaya çıkıyor. Bazı çocuklarda büyüme geriliği görülürken, zayıf ve boyları kısa oluyor. Bebek yaştakilerde çiğneme ve yutkunma sorunları dikkati çekerken, pütürlü gıdaları yiyemiyor. Konuşmakta ve çevrelerine tepki vermekte zorlanan çocukların bu rahatsızlıkları, bir çok uzman tarafından otizm olarak teşhis ediliyor. Yanlış teşhis nedeniyle tedavide geç kalınma riski varken, çabuk fark edildiği takdirde terapilerle çocuklar normale dönüyor”

Ayrıca izledikleri filmlerin kahramanları da önemli bir etkiye sahip ve tehlike yaratabiliyor: özellikle 2-3 yaş civarında gün içinde en fazla yarım saat seyrettirmek ve mutlaka yanında bulunarak ve sohbet ederek izlemeli.küçük bir çocuğun kendisini annesinin bir parçası gibi gördüğünü unutmamak gerek.bu nedenle kendisini de izlediği filmin bir parçası gibi algılayabileceğini bilerek tavır almak en doğrusu.elbette tv izleyecekler ama uyaranların bol olduğu, ses ve renkle zenginleştirilmiş görüntüler olmalıdır.ve küçük çocuklar için asıl önemli olan, izlediği görüntülerin,gerçek hayatla benzeşmesidir.çocuklar için her şey semboldür ve hayatı sembollerle öğrenirler.Bu açıdan görüntüler gerçekten uzak olmamalıdır.

5 uzmandan aldığımız yanıtlara bakarak süreyi ayarlayabiliriz diye düşünüyorum.

7194