PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : enzim yapımı

Rukiye Vural
17.01.2015, 17:59
ENZİM YAPIMI

Enzim yaparken aşağıdaki yolu takip ediyoruz. Esmer şeker yerine biraz pekmez ve yaş maya kullanıyorum...aşağıdaki gibi mavi bir bidon aldım. Kilotlu mus çorabı ağzına geçirip sıkıca bağlıyorum misina ile.Yarıya kadar bir-iki gün dinlenmiş su doldurup blendırdan geçirdiğim yeşil çöpler yumurta kabukları meyve kabuklarını çorabın içine dolduruyorum. Bundan sonra pekmez bayat ekmek yoğurt suları bir iki paket yaş maya pirinç yıkadığımız suyu yumurta haşladığımız suyu içine döküyorum ağzını kapatıp gölge ama sıcak bir yere bırakıyorum.Enzimi bidonunu koyacak karanlık bir alan yoksa bidonunuz da beyaz ise üzerine siyah bir şey örterek sorunu çözebilirsiniz. Ben ilk denemelerimde öyle yapmıştım. Sonra günde bir defa havasını kaçırıyorum. Bazı arkadaşlar balon takıp balonu bir iki yerinden delip havayı tahliye ediyormuş ama ben öyle yapamadım. benimki hep balonu patlattı ben görünceye kadar hava ile temas ettiği için çöpe dönüştü.

Evet enzimimiz sirkeye benzer bir kokuya sahip ise enzim olmuştur eğer çöp gibi kokuyorsa çöp olmuştur. Arkadaşlarımız içine bir avuç kereste talaşı atarak tekrar enzim haline getirebiliyorlarmış ama ben hiç çeviremedim. Enzim olması için havasını bir kez fıslatıp tekrar sıkıca kapatıyorum.Çıkan çöpleri küçültüp üzerine koymaya devam ediyorum. Sıcak havalarda 1 ayda kışın 2-3 ayda enzim oluyor. içinde çorap olduğu için süzmeye gerek olmuyor alttaki çeşmeden enzimi alıyorsunuz.

Enzimi sulandırıp kullanıyoruz. Enzimi sulandırırken ben içine bir iki damla lavanta yağı damlatıyorum miss gibi kokuyor. Bitkilere gübre için 1/3 temizlik için yarı yarıya lavantayı temizlik için olanına koyuyorum, tıkanık lavobalara direk döküyorsunuz. Tüm ev temizliği için kullanabilirsiniz. Hem sağlıklı hem organik hem bedava. Ben bidonu iki tane yaptım biri enzim haldeyken diğeri atıkları toplamaya başlıyor.

ÖNEMLİ: Kesinlikle yağ içeren salata yada yemek artıklarını koymuyoruz içine o zaman çöp oluyor. Çok kötü kokusundan anlıyorsunuz enzim olmadığını.

Ben bu bidonu bulunca çok rahat ettim enzim yaparken.Enzim olmaya başladığı zaman alttan alabiliyorum.
7093

Bu resim benim bulduğum ilk kaynak

7094

7095

burası da bir enzim deposu

Rukiye Vural
17.01.2015, 18:14
HATİCE TARHAN TARİFİ
Aslında enzim yapmak bilindiğinden çok daha kolaydır.
Benim yıllardır yaptığım ve çiçeklerime çok faydası olduğunu gördüğüm enzim tarifim:
Beş litrelik pet şişe
Yağsız mutfak atıkları pişmiş olmayacak sebze meyve yumurta kabuğu atıkları
bir yemek kaşığı kuru hamur mayası
iki kaşık yoğurt
5 esmer şeker yoksa yarım çay bardağı pekmez veya melas
bir balon ,lastik
damacana suyu veya yağmur suyu ( çeşme suyu kullanılmaz )
yapılışı :
Mutfak atıklarını parçalayıcı da veya bıçakla küçük küçük doğrayın
Pet şişenin üçte birini doldurun parçaladığınız sebze meyve atıklarıyla üzerine suyu doldurun 15 cm . kadar boş alan kalsın
yoğurt ,maya , pekmez veya melas ,içine koyup ağzına balon takın bağlayın balonu üç dört yerinden delin güneş görmeyen bir yerde 15. 20 günde enziminiz olacak tır
Balonun sönük halde durması enzimin olduğu anlamına da gelir yaz veya kış sezonunda yapmak süreyi uzatıp kısaltabilir
Elde ettiğiniz enzimin posalarını süzün onlarıda atmayın saksıların alt kısımlarına koyun süzdüğünüz sıvı yı 5/ 1 oranında sulandırarak bitkilerinize besin olarak kullanabilirsiniz....
Son Düzenleyen hatice tarhan; 16.01.2015 at 12:15