PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Glutensiz pilav/kabune pilavı

Rukiye Vural
22.01.2015, 20:41
Malum bir süredir glütensiz beslenmeye çalışıyorum ve hergün yeni bir tarif uyguluyorum. Kabune zaten yaptığım ve bildiğim bir tarif ama glutensiz beslenmek zorunda olanlarda bu tarifi bilsin istedim. Sevgilerimle...
kabune pilavı nasıl yapılır
benim sıkça yaptığım evdekilerin de çok sevdiği bir pilav türüdür.Isparta düğünlerinde ikram edilir,Çok lezzetlidir mutlaka denemenizi tavsiye ederim.
Glutensiz beslenmeye uygun ve çok lezletli bir pilav türü olduğu için sizlerle paylaşmak istedim.
resim alıntıdır

57280

2 bardak pirinç
1 bardak haşlanmış nohut
250 gram haşlanmış ve didiklenmiş et
2 bardak et suyu
1 bardak normal su
2 kaşık tereyağı
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 büyük baş soğan
Tuz
Kabune pilavı
Yapılışı
Soğan piyazlık doğranır.Karabiber ve tuz ile ovulur.Ocağın altını yakmadan sıvı yağ konur.Sonra sırasıyla hazırladığımız soğan harcı üstüne nohut ve et serpiştirilir.Üzerine yıkanmış pirinç ilave edilir.Su ve et suyu beraberce dökülür. Önce 10 dakika harlı ateşte pişirilir.Suyunu çekince ateşin altı kısılır. Suyunun bitmesine yakın tereyağı başka bir kapta eritilip dökülür. Kağıt havlu tencerenin üzerine serilir ve kapağı kapatılarak demlendirilir.

Servis edilirken mutlaka kepçe en alta daldırıp yukarı doğru çekilerek tüm katmanlardan tabağa geçmesi sağlanır.Pilav tenceresi bu şekilde alına alına bitirilir. Yani pişmiş kabune karıştırılıp servis edilmez.